Dekada polskich doświadczeń w Unii Europejskiej. Kongres pod patronatem Prezydenta RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

18.09.2014

Dekada polskich doświadczeń w Unii Europejskiej. Kongres pod patronatem Prezydenta RP

18 września br. minister Stanisław Koziej na Uniwersytecie Warszawskim wziął udział w otwarciu I Ogólnopolskiego Kongresu Europeistyki odbywającego się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Szef BBN odczytał list od Prezydenta oraz odniósł się do polskich starań o upodmiotowienie Unii Europejskiej w dziedzinie bezpieczeństwa.

W liście do uczestników Prezydent pisał: "(...) Przed procesem integracji stoją obecnie wyjątkowo trudne zadania, ale od jego kontynuacji zależy pokój w Europie oraz skuteczność obrony jej interesów i miejsca na scenie międzynarodowej. Umocnienie Unii oraz umocnienie pozycji Polski w Unii jest sprawą naszej racji stanu. Trzeba o tym przypominać i Kongres jest dobrą do tego okazją".

Podczas swojego wystąpienia szef BBN mówił o wyzwaniu dla Unii, jakim jest wzmocnienie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony: - Polityka bezpieczeństwa Unii przeszła w ostatnich latach kilka testów i nie zdała ich najlepiej. Mowa chociażby o wojnie w Gruzji, gdzie nie potrafiliśmy wyegzekwować wynegocjowanego przez Unię porozumienia pokojowego, kryzysie energetycznym z 2009 r., problemach z uruchomieniem misji wojskowych w Afryce. Niewątpliwym wyzwaniem jest także dzisiejszy kryzys na Ukrainie. 

Według szefa BBN jednym z powodów słabości Unii w tym obszarze, jest brak aktualnej strategii bezpieczeństwa. Obecna z 2003 r.  zdezaktualizowała się i nie przystaje do współczensnego środowiska bezpieczeństwa. Minister S. Koziej zaznaczył jednak, że jest szansa na podjęcie prac nad jej nowelizacją. W grudniu 2013 r. Rada Europejska zwróciła się do Wysokiego Przedstawiciela ds. Zewnętrznych i Polityki Bezpieczeństwa, aby we współpracy z Komisją ocenił wpływ zmian w środowisku globalnym oraz by po konsultacjach z państwami członkowskimi przedstawił Radzie w 2015 r. sprawozdanie dotyczące wyzwań i możliwości stojących przed Unią. Według szefa BBN raport ten powinien mieć charakter przeglądu bezpieczeństwa Unii i stanowić impuls do podjęcia prac nad nowa strategią.

Szef BBN przedstawił także działania, jakie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego podejmuje w tym kierunku. Należą do nich m.in. szerokie konsultacje i warsztaty prowadzone z państwami Grupy Wyszehradzkiej, Państwami Bałtyckimi czy państwami Trójkąta Weimarskiego. Na koniec listopada w Warszawie zaplanowano także spotkanie, na które BBN zaprosił sekretarzy rad bezpieczeństwa i ich odpowiedników z państw członkowskich, którego tematem będzie właśnie polityka bezpieczeństwa UE.