Delegacja BBN na seminarium absolwentów akademii FBI - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

22.09.2014

Delegacja BBN na seminarium absolwentów akademii FBI

22 września br. delegacja Biura Bezpieczeństwa Narodowego pod przewodnictwem zastępcy szefa Biura Zbigniewa Włosowicza wzięła udział w seminarium absolwentów Akademii Federalnego Biura Śledczego w Quantico pt. „Bridging East and West” – Rola Polski jako Łącznika Wschodu i Zachodu.

W trzydniowym seminarium, poza absolwentami uczelni w Quantico, bierze udział m.in. zastępca dyrektora FBI John Boles, europejscy oficerowie łącznikowi tej agencji, komendant główny Policji gen. insp. dr Marek Działoszyński oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Podczas ceremonii otwarcia Z. Włosowicz odczytał list od szefa BBN Stanisława Kozieja, w którym znalazły się wyrazy zadowolenia i uznania z powodu możliwości odbywania studiów w Quantico przez polskich funkcjonariuszy. Szef BBN docenił także fakt pierwszej w historii organizacji seminarium w Polsce, przez polskich policjantów. S. Koziej życzył również uczestnikom owocnych obrad i wyraził nadzieję, że wiedza zdobyta na seminarium przyczyni się do poprawy współpracy i kooperacji między policjantami z różnych krajów.

Ponadto, w dalszej części seminarium, Paulina Piasecka z Departamentu Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego BBN w czasie sesji dotyczącej światowego terroryzmu i wynikających z niego zagrożeń dla Europy omówiła problematykę cyberbezpieczeństwa i cyberterroryzmu we współczesnym środowisku bezpieczeństwa, w kontekście powstającej w BBN Doktryny Cyberbezpieczeństwa RP.

***

List szefa BBN ministra Stanisława Kozieja

Organizatorzy i Uczestnicy
Seminarium szkoleniowego
Absolwentów Akademii Narodowej FBI

Szanowni Państwo,

Rozpoczynające się dzisiaj w Warszawie coroczne spotkanie Absolwentów Akademii FBI w Quantico jest kolejnym zdarzeniem wpisującym się w 25-lecie wolności
i początków demokratycznego państwa polskiego. Znaczącym jest temat przewodni tego spotkania, który sytuuje Polskę, a tym samym jej policjantów, w szczególnej roli zapewniania bezpieczeństwa nie tylko we własnym państwie, ale także w regionie.

Chciałbym wyrazić szczególne zadowolenie, iż piętnaście lat temu Akademia Federalnego Biura Śledczego po raz pierwszy przyjęła polskich przedstawicieli, dając możliwość ich przygotowania do działania w trudnych warunkach współpracy międzynarodowej. Co szczególnie ważne, dotyczy to najtrudniejszych przestępstw, związanych z handlem ludźmi, nielegalną migracją, terroryzmem czy cyberprzestępczością.

To dzięki temu polska Policja mogła włączyć się w szeroką, międzynarodową współpracę sił policyjnych celem przeciwdziałania zagrożeniom, które negatywnie wpływają na stan bezpieczeństwa oraz życie gospodarcze i społeczne współczesnych państw. Tym samym gwarancje bezpieczeństwa Polski takie, jak członkowstwo w NATO i Unii Europejskiej, wsparte zostały przez współpracę na poziomie krajowych instytucji policyjnych, odnoszącą się do ważnych aspektów pozamilitarnego wymiaru bezpieczeństwa.

Jako Polska jesteśmy usatysfakcjonowani, że kolejne przedsięwzięcie szkoleniowe Absolwentów Akademii w Quantico zorganizowane jest w Warszawie, tym razem przez naszych funkcjonariuszy. Kolejny raz polscy funkcjonariusze mogą wspólnie z kolegami z innych państw i ekspertami FBI wymienić się wiedzą i doświadczeniami, tak potrzebnymi w codziennej służbie. Dzięki temu, oprócz merytorycznych wartości wynikających ze spotkania, możemy także Uczestnikom seminarium zaprezentować choć w części polską kulturę, historię i tradycję naszej państwowości.

Ze swej strony chciałbym wszystkim Uczestnikom seminarium życzyć owocnych obrad, ale także jak najlepszych wrażeń z wizyty w Polsce i Warszawie. Niech wiedza uzyskana w ramach tego spotkania przyczyni się do poprawy współpracy międzynarodowej między policjami państw reprezentowanych na tym seminarium, a także do zwiększenia bezpieczeństwa obywateli Waszych państw.

Stanisław Koziej
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
 

***

Akademia Federalnego Biura Śledczego (FBI) w Quantico jest prestiżową uczelnią przygotowującą funkcjonariuszy do pełnienia funkcji kierowniczych w strukturach służb porządku publicznego na całym świecie. W ramach kontynuacji szkolenia, absolwenci tej uczelni od ponad 30 lat organizują coroczne sesje szkoleniowe, na których wzbogacana jest wiedza związana z pracą służb bezpieczeństwa i zwalczaniem przestępczości. Po raz pierwszy seminarium odbywa się w Polsce. Jego gospodarzem jest insp. dr Robert Żółkiewski, Dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji.