Prezydent RP: „Wolność nie była nam dana, dlatego chcemy się nią dzielić” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

25.09.2014

Prezydent RP: „Wolność nie była nam dana, dlatego chcemy się nią dzielić”

Wolność nie była Polsce dana, wyrwaliśmy ją pazurami, dlatego chcemy się nią dzielić - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w środę w wykładzie na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Prezydent przebywa obecnie z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Towarzyszy mu m.in. szef BBN Stanisław Koziej.

-  Dwa lata festiwalu solidarnościowego wolności to była nasza siła i motor walki o wolność na przyszłość - powiedział prezydent. Jak dodał, w Polsce rozpoczął się wielki ruch wolnościowy, który rozlał się po całej Europie Środkowej i Wschodniej.
 
- Nasza wolność to forma zobowiązania w kwestiach wolności także innych - mówił Bronisław Komorowski. Dlatego - jak podkreślił - Polska zajmuje pozycję otwartości i NATO, i UE. - Konsekwentnie upomina się o Partnerstwo Wschodnie i konsekwentnie wspiera Ukrainę w drodze do ukraińskiej wolności - zapewniał polski prezydent.
 
Jak zaznaczył, Polska chce, by Ukraina była po tej samej stronie, co my, bo wtedy my będziemy bezpieczniejsi. - Jak Ukraina będzie po tej, a nie po złej stronie mocy, zła strona mocy będzie słabsza - dodał.
 
Zapewnił, że polskie zaangażowanie w sprawy Ukrainy to nie tylko werbalne popieranie ich dążeń do świata zachodniego, ale także gotowość pomagania Ukrainie w głębokiej modernizacji kraju, bo wiemy, że bez tego nic się nie da zrobić.
 
- Oni muszą zmodernizować ustrój gospodarczy, polityczny, muszą modernizować siły zbrojne, muszą się gwałtownie zmienić - mówił prezydent Polski.
 
Jak powiedział, Polacy uważają, że nasz sukces to dodatkowe narzędzie i zachęta, by stawiać sprawę wolności innych, jakby to była nasza, polska wolność.
 
- Polska ostatnich lat jest krajem sukcesu, ale to jest sukces okupiony strasznym bólem, ciężką pracą i wielkim ryzykiem - przekonywał Bronisław Komorowski.
 
Na Uniwersytecie Columbia w lipcu zaczęła działać katedra studiów polskich, w której odbywać się będą zajęcia z polskiej literatury, historii, a także języka polskiego.

Źródło: prezydent.pl