75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

27.09.2014

75. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września br. minister Stanisław Koziej w imieniu Prezydenta RP uczestniczył w katedrze Wojska Polskiego we Mszy św. w 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz utworzenia Szarych Szeregów.

- Dziś w katedrze Wojska Polskiego chcemy oddać hołd wspaniałym wychowawcom młodzieży w harcerskich mundurach oraz wybitnym strategom polskiego państwa czasu niewoli - mówił podczas Mszy św. ks. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego.

W homilii ks. bp Guzdek podkreślił, że powstanie Polskiego Państwa Podziemnego było wyrazem dalekowzrocznej troski o przyszłość Ojczyzny. - Władze cywilne i wojskowe w harmonijnej i ścisłej współpracy potrafiły w krótkim czasie wypracować plan działania kryzysowego, który obejmował wszystkie grupy społeczne i wszystkie zawody. Godne szczególnej uwagi są troska o wykształcenie młodego pokolenia oraz zaangażowanie młodzieży zrzeszonej w Szarych Szeregach w walkę z okupantem - powiedział.

Ordynariusz wojskowy powiedział, że działalność strategiczną i polityczną twórców Polskiego Państwa Podziemnego streścić można w trzech słowach: „dziś”, „jutro”, „pojutrze”. - Działania na „dziś” oznaczały pracę konspiracyjną i przygotowanie do powstania. „Jutro” – wybuch powstania na terenie całego kraju i otwartą walkę zbrojną z okupantem. „Pojutrze” dotyczyło przygotowania elit do pracy w wolnej Polsce - podkreślił.

Ks. bp Guzdek zauważył, że strategia zawarta w tych słowach powinna przyświecać także współczesnym przywódcom naszego kraju, którzy, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, nie powinni koncentrować się wyłącznie na teraźniejszości i działaniach doraźnych, ale patrzeć w przyszłość. - Poważną nieuczciwością jest życie tylko chwilą obecną, na kredyt, bez wyobraźni o losach przyszłych pokoleń. Grzechem i poważnym zaniedbaniem trzeba nazwać brak troski o wykształcenie i wychowanie przyszłych elit Narodu Polskiego. Tani populizm, tolerancja zamiast stawiania wysokich wymagań moralnych dzieciom i młodzieży oraz obniżanie poziomu w polskich szkołach nie wróżą niczego dobrego - podkreślił.

Na koniec zaapelował o pamięć o twórcach Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. - To oni organizowali ruch oporu wobec ideologii i władzy sowieckiej narzuconej nam po zakończeniu II wojny światowej. Oni też w dużej mierze stali u początków społecznego ruchu „Solidarność”, który odnowił oblicze polskiej ziemi. Kończąc, jeszcze raz powtarzam te trzy słowa: „dziś”, „jutro”, „pojutrze”, tak bliskie twórcom Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Nie wolno o nich zapomnieć! Trzeba je uwzględnić, pisząc program służby Polsce i Narodowi Polskiemu - powiedział.

Źródło: KAI, inf. własna