Szef BBN wręczył puchar Prezydenta RP podczas gali finałowej "Szabli Kilińskiego" - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.09.2014

Szef BBN wręczył puchar Prezydenta RP podczas gali finałowej "Szabli Kilińskiego"

28 września br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej uczestniczył w finale zawodów drużynowych Pucharu Świata w szermierce na wózkach - "Szabla Kilińskiego", odbywającym się w hotelu Radisson Blu Sobieski w Warszawie. W imieniu Prezydenta Bronisława Komorowskiego wręczył puchar zwycięskim drużynom, a także przekazał gratulacje dla uczestników finałowych walk.

Puchar Świata w szermierce na wózkach “Szabla Kilińskiego” jest największą tego typu imprezą na świecie. W tym roku turniej został zaliczony do rangi Grand Prix i jest pierwszym turniejem kwalifikacyjnym do Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.

Zawody organizowane są w Polsce corocznie od 2001 r. Ich organizatorem jest Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa. Klub ten powstał w 1991 r. z inicjatywy osób niepełnosprawnych, pracowników naukowych i studentów warszawskiej AWF. Od początku swojej działalności Klub promował ideę wykorzystania sportu i rywalizacji sportowej jako doskonałego środka w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, dążąc zarazem do osiągnięcia mistrzostwa sportowego w zaadaptowanej przez siebie i stworzonej w Polsce od zera dyscyplinie sportu – szermierce na wózkach. Na koncie zawodników sekcji szermierczej Klubu IKS-AWF Warszawa są dziś dziesiątki medali Mistrzostw Polski, Europy i Świata oraz 30 medali Igrzysk Paraolimpijskich (Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012).