Szef BBN w TVP Info o gwarancjach bezpieczeństwa NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

29.09.2014

Szef BBN w TVP Info o gwarancjach bezpieczeństwa NATO

– Doniesienia, że NATO już umarło, są trochę przedwczesne – powiedział w TVP Info szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej. Opinię wyrażoną przez niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, że NATO nie będzie w stanie wywiązać się z gwarancji bezpieczeństwa wobec Polski, nazwał „nadinterpretacją”.

ZOBACZ ROZMOWĘ:

 

 

Szefowie państw i rządów krajów NATO uzgodnili we wrześniu w Walii stworzenie sił szybkiego reagowania – tzw. szpicy, która ma być gotowa do akcji w ciągu 48 godzin. „Der Spiegel” cytuje słowa najwyższego rangą wojskowego USA gen. Martina Dempseya, który miał powiedzieć, że „uzyskanie gotowości do akcji w ciągu 48 godzin jest nierealistyczne”.

– Nie jest tak źle, aby NATO już ginęło czy umierało, ale jest sporo do zrobienia. I o tym dyskutują szefowie sztabów generalnych państw członkowskich, zastanawiając się, jak wdrożyć postanowienia (ze szczytu NATO – red.) w Walii. – Ja mam nadzieje, ze w ciągu tych dwóch czy trzech miesięcy, które zostają do ostatecznej decyzji wojskowej, różnice zdań się dotrą i szpica zacznie powstawać – dodał.

Wyjaśnił, że „szpica nie jest po to, żeby reagować dopiero wtedy, jak już zagrożenie się pojawi, ale by z zawczasu pojawiać się, reagować kiedy są symptomy tego zagrożenia”.

Szef BBN podkreślił, że nie widzi „dużego zagrożenia wielką agresją – wojną, która by objęła jednocześnie nie tylko państwa graniczne NATO, ale także te w głębi”. – Jestem przekonany, że NATO niejako z automatu zareagowałoby (na takie zagrożenie – red.). Nie dlatego, ze ktoś tam podpisał jakieś porozumienia, ale dlatego, że ta wojna by groziła im także.

Gen. Koziej ocenił, że trudniejsza jest sytuacja w przypadku zagrożeń „poniżej progu wojny”, jak w przypadku Ukrainy i Rosji. – Gdy się dyskutuje czy to wojna, czy nie wojna – to może stwarzać to kłopot w NATO i dzielić wiele państw europejskich – powiedział szef BBN.

Źródło: TVP Info