Deputowani Bundestagu z wizytą w BBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

29.09.2014

Deputowani Bundestagu z wizytą w BBN

29 września br. minister Stanisław Koziej przyjął w BBN deputowanych niemieckiego Bundestagu z ramienia SPD: Reinera Arnolda - rzecznika SPD ds. polityki obronnej, oraz Wolfganga Hellmicha.

Witając gości szef BBN wyraził satysfakcję z możliwości rozmowy, ponieważ Polskę i Niemcy łączy wiele strategicznych interesów w dziedzinie bezpieczeństwa.

Tematami rozmów była ocena sytuacji na Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo Europy, sposoby realizacji postanowień szczytu NATO w Newport oraz podjęcie na forum Unii Europejskiej debaty o strategicznych fundamentach bezpieczeństwa europejskiego.

Przedstawiając ocenę konfliktu rosyjsko-ukraińskiego szef BBN wskazywał, że jego stawką jest nie tylko przetrwanie państwa ukraińskiego, ale również bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym kontekście strony zgodziły się, że ustalenia szczytu Sojuszu w Walii powinny zostać jak najszybciej wprowadzone w życie, jako sposób na podwyższenie poczucia bezpieczeństwa państw naszego regionu.

Podczas spotkania deputowani SPD wyrazili zdecydowane poparcie dla podjęcia na forum Unii poważnej debaty o strategicznych priorytetach bezpieczeństwa europejskiego.

Szef BBN poinformował przy tej okazji o planowanej na 20-21 listopada br. konferencji, w której wezmą udział doradcy ds. bezpieczeństwa i sekretarze rad bezpieczeństwa narodowego państw UE, gdzie tematyka ta będzie dyskutowana.