ZAPOWIEDŹ: Wizyta Prezydenta RP na ćwiczeniu Anakonda-14 - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

30.09.2014

ZAPOWIEDŹ: Wizyta Prezydenta RP na ćwiczeniu Anakonda-14

2 października 2014 r. (czwartek) o godz. 12.00 na poligonie wojskowym w Orzyszu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski weźmie udział w międzynarodowym ćwiczeniu wojskowym Anakonda-14. Prezydentowi towarzyszyć będzie szef BBN minister Stanisław Koziej.

Podczas wizyty planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.

Obsługa medialna wyłącznie dla osób akredytowanych. Obowiązują akredytacje wydane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Zespół Prasowy ćwiczenia Anakonda-14.

Przedstawiciele mediów, którzy uzyskali potwierdzenie akredytacji na ćwiczenie proszeni są o przybycie pod bramę wjazdową na teren OSPWL w Bemowie Piskim (brama od strony Parafii Wojskowej, przy Klubie Garnizonowym) do godz. 9.00. Podjazd wozów transmisyjnych do godz. 8.30.

Szczegółowych informacji dotyczących ćwiczenia na poligonie w Orzyszu udziela Centrum Prasowo-Informacyjne ćwiczenia „Anakonda-14”, tel.: +48 (87) 4372-068 lub 694-430-129, e-mail: media.anakonda14@mon.gov.pl

Szczegółowych informacji nt. wizyty Prezydenta RP udziela Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP, Kaja Sobieszczańska, tel.: 721-800-501, e-mail: kaja.sobieszczanska@prezydent.pl

***

ANAKONDA-14 to największe, cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o połączonym charakterze, prowadzone w układzie międzynarodowym. W dniach od 24 września do 3 października br. na wszystkich rodzajach poligonów ćwiczyć będzie blisko 12,5 tys. żołnierzy, w tym 750 z państw sojuszniczych (Czech, Estonii, Holandii,  Kanady, Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych).

Celem ćwiczenia będzie zgranie wydzielonych sił do prowadzenia działań obronnych oraz stworzenie warunków wprowadzenia do walki sojuszniczych sił wzmocnienia. W ćwiczeniu prowadzona będzie również współpraca z organami administracji państwowej w zakresie wsparcia Sił Zbrojnych RP.

Przez ostatnich osiem lat ćwiczenie ANAKONDA ewaluowało z przedsięwzięcia typowo wojskowego, poprzez ćwiczenie z udziałem sektora pozamilitarnego w wymiarze krajowym, następnie regionalnym, aż do ćwiczenia sojuszniczego z aktywnym udziałem państw - członków NATO. W wyniku tych zmian ćwiczenia stało się jednym ze stałych punktów szkolenia sojuszu północnoatlantyckiego.

W świetle zmieniających się uwarunkowań bezpieczeństwa międzynarodowego w wymiarze regionalnym jak i globalnym, ćwiczenia takie jak Anakonda-14 nabierają szczególnego znaczenia. Potwierdzeniem tego jest udział kontyngentów narodowych ośmiu krajów NATO, które wezmą udział w tym przedsięwzięciu.

ANAKONDĘ od samego początku, czyli od 2006 roku w cyklu dwuletnim przygotowuje i prowadzi Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. We wcześniejszych edycjach w latach: 2006, 2008, 2010, 2012 wzięło udział blisko 40 tys. żołnierzy.