Prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa zamknij komunikat

Szef BBN dla TVP Info: Szczyt NATO w Warszawie powinien zakończyć realizację postanowień z Newport - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

18.10.2014

Szef BBN dla TVP Info: Szczyt NATO w Warszawie powinien zakończyć realizację postanowień z Newport

- W 2016 roku na szczycie Sojuszu w Warszawie będziemy chcieli zamknąć i rozliczyć realizację postanowień z Newport. Taki stawiamy sobie cel - mówił minister Stanisław Koziej na antenie TVP Info 18 października br.

Jak mówił dalej szef BBN, obecnie trwają prace dotyczące wojskowej implementacji postanowień tegorocznego szczytu. W grudniu odbędzie się posiedzenie Rady Połnocnoatlantyckiej w formule ministrów spraw zagranicznych, gdzie powinno zostać rozwianych wiele wątpliwości. Ostateczne decyzje mają zapaść na posiedzeniu ministrów obrony w lutym 2015 r. Jest to szczególnie ważny czas, ponieważ Polska musi pilnować właściwej realizacji, podjętych na poziomie politycznym ustaleń. Tym bardziej, że wśród samych wojskowych pojawiają się propozycje i koncepcje zarówno bardziej, jak i mniej dla nas korzystne. 

ZOBACZ ROZMOWĘ

 

 

 

Komentując sprawę niedawnego ujęcia osób podejrzanych o pracę dla obcego wywiadu, szef BBN mówił, ze obrona przed szpiegostwem jest dla nas jednym ze szczególnie ważnych zadań, ponieważ Polska z racji czonkostwa w NATO, geostrategicznego położenia, a także bycia inicjatorem myślenia w Sojuszu o jego wschodniej flance, jest cennym terenem dla pracy wywiadowczej obcych służb. 

Odnosząc się natomiast do wczorajszych rozmów w Mediolanie z udziałem m.in. prezydentów Rosji i Ukrainy, szef BBN zaznaczył, że nie doprowadziły one do przełomu w konflikcie rosyjsko-ukraińskim. Nadal mamy do czynienia z pauzą strategiczną i ze zmierzaniem do zamrożenia konfliktu, pozwalającego Rosji na sterowanie stabilnością Ukrainy.