Szef BBN dla PAP nt. środowego posiedzenia RBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

20.10.2014

Szef BBN dla PAP nt. środowego posiedzenia RBN

Szef BBN Stanisław Koziej powiedział w poniedziałek 20 października PAP, że RBN skupi się głównie na omówieniu kierunków działań, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. "To zadanie, o którym Pan Prezydent mówi już o paru miesięcy i które znalazło się także w expose Pani Premier" - podkreślił szef BBN.

Referaty wprowadzające do dyskusji mają wygłosić minister Koziej oraz wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak. Według szefa BBN podczas debaty mają zostać poruszone trzy elementy. Pierwszym są założenia do polityczno-strategicznej dyrektywy obronnej, która jest dokumentem wykonawczym do strategii bezpieczeństwa narodowego. "Będziemy dyskutowali, w jaki sposób ustalenia strategii bezpieczeństwa narodowego powinny być wdrażane w wymiarze planowania operacyjnego na poziomie narodowym" - zapowiedział Koziej.

Drugi punkt dyskusji to działania mające na celu wzmocnienie systemu obronności kraju, głównie - jak wyjaśnił szef BBN - poprzez włączenie w jeden zintegrowany system różnych elementów poza siłami zbrojnymi. Koziej wymienił tu organizacje pozarządowe, pozostałe służby mundurowe poza wojskiem, doprecyzowanie zadań bezpośrednio związanych ze "wzmocnieniem strategicznej odporności kraju" dotyczących m.in. Wojsk Specjalnych i reformy Narodowych Sił Rezerwowych.

Trzeci punktem będą założenia doktryny cyberbezpieczeństwa państwa, czyli - jak zaznaczył Koziej - najnowsza i najdynamiczniej rozwijająca się dziedzina bezpieczeństwa.

Źródło: PAP