Szef BBN w Polsat News o dzisiejszym posiedzeniu RBN - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

22.10.2014

Szef BBN w Polsat News o dzisiejszym posiedzeniu RBN

22 października br. szef BBN Stanisław Koziej był gościem programu Nowy Dzień na antenie Polsatu oraz Polsatu News. Podczas rozmowy rozmowy z red. Bartoszem Kurkiem poruszone zostały m.in. tematy, jakie będą przedmiotem obrad dzisiejszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN omówił dokumenty, których założenia będa dyskutowane na posiedzeniu Rady. Pierwszym z nich jest Polityczno-Strategiczna Dyrektywa Obronna, najwyższy rangą, niejawny dokument wykonawczy do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. W opinii ministra S. Kozieja, znaleźć się w niej muszą m.in. scenariusze wynikające z wniosków z obecnych działań Rosji na Ukrainie.

Drugim dokumentem jest Doktryna Cyberbezpieczeństwa RP opracowywana w konsultacji z innymi podmiotami przez BBN. To także dokument, który będzie rozwijał zapisy Strategii Bezpieczeństwa Narodowego dotyczące cyberbezpieczeństwa. Doktryna wprowadzać ma wspólny język dotyczący spraw bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a także zbiór dobrych praktyk i zadań dla instytucji państwowych oraz podmiotów prywatnych.

W kontekście dyskusji wokół wypowiedzi marszałka Radosława Sikorskiego dla redakcji Politico, szef BBN powiedział, że temat ten nie znajduje się w agendzie posiedzenia, aczkolwiek członkowie Rady w ramach dyskusji, mogą odnosić się także do spraw nieujętych w programie.

Szef BBN zaznaczył także, że podnoszone przez media zagadnienie opiniowania ewentualnego wydalenia z Polski rosyjskich dyplomatów podejrzewanych o szpiegostwo nie będzie tematem Rady, gdyż sprawa ta leży w kompetencjach przede wszytskim Ministra Spraw Zagranicznych.

ZOBACZ ROZMOWĘ

Część I

{PLAYER:17563}

Cześć II