50-lecie Wojskowego Instytutu Medycznego pod patronatem Prezydenta RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

30.10.2014

50-lecie Wojskowego Instytutu Medycznego pod patronatem Prezydenta RP

30 października br. w ramach obchodów 50-lecia Wojskowego Instytutu Medycznego w Centrum Konferencyjnym MON w Warszawie, odbyła się jubileuszowa konferencja Centralnego Szpitala Klinicznego MON pod tytułem „Szpitale wojskowe w systemie zabezpieczenia medycznego czasu pokoju, kryzysu i wojny”. Uroczystości zostały objęte honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, natomiast szefa BBN reprezentował na nich zastępca dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Czesław Juźwik.

  • fot. MON #1
    fot. MON #1
  • fot. MON #2
    fot. MON #2
  • fot. MON #3
    fot. MON #3
  • fot. MON #4
    fot. MON #4
  • fot. MON #5
    fot. MON #5

Prezydent wystosował list do uczestników konferencji, który odczytał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Dariusz Młotkiewicz .  - Piękny jubileusz Instytutu zbiega się z ćwierćwieczem polskiej wolności, a także z piętnastoleciem członkostwa w NATO oraz dziesiątą rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. To wymowne, bo obrazuje przemiany i wyzwania, jakie stawały się udziałem naszego kraju, Wojska Polskiego i medycyny wojskowej. „Szpital na Szaserów” – największa i sztandarowa klinika wojskowa – ma ogromny udział w rozwoju polskiego lecznictwa oraz nauk i badań medycznych – podkreślił prezydent w liście.

W imieniu prezydenta RP, minister Młotkiewicz wręczył także odznaczenia państwowe żołnierzom zawodowym, którzy sumiennie pełnili służbę w warunkach szczególnie niebezpiecznych podczas użycia Sił Zbrojnych RP poza granicami państwa w czasie pokoju.

W trakcie jubileuszowego spotkania dyrektor WIM gen. bryg. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak przypomniał historię placówki i jej pracowników. Mówił o niepowtarzalności oraz wyjątkowości szpitala – Szpital jest przykładem jednostki, która potrafi skutecznie wykorzystać doświadczenia wojskowe, także te sprawdzone na teatrze działań wojennych, z pożytkiem dla pacjentów w kraju -  a personel medyczny, to często cisi bohaterowie.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas wystąpienia okolicznościowego wielokrotnie podkreślał znaczenie tego ośrodka medycznego dla wojska – Doceniam to, co zrobiono dla żołnierzy wracających z misji, opiekę jaką otoczono osoby z zespołem stresu pourazowego PTSD. W tym zakresie placówka jest na światowym poziomie, a ja jestem pełen uznania dla pracy i zaangażowania personelu. Szef resortu obrony przypomniał, że  inwestycje MON w szpitalu w ciągu ostatnich 3 lat wyniosły 160 mln zł.

Źródło: prezydent.pl, mon.gov.pl, inf. własna