Szef BBN w TVP Info: Nowa strategia stara się tworzyć spójny system bezpieczeństwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

05.11.2014

Szef BBN w TVP Info: Nowa strategia stara się tworzyć spójny system bezpieczeństwa

Zatwierdzona dziś przez Prezydenta RP Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP niejako sankcjonuje nową koncepcję strategiczną, którą nazwaliśmy "doktryną Komorowskiego". Jej istota polega na przeniesieniu priorytetów z zewnętrznego zaangażowania w misje wojskowe, na zadania związane z obroną kraju. Dopiero w drugiej kolejności myślimy o misjach. Kolejna jej cecha to zintegrowane podejście do bezpieczeństwa zarówno wojskowego, jak i cywilnego, wewnętrznego i zewnętrznego. Ta Strategia stara się tworzyć spójny system bezpieczeństwa narodowego - mówił szef BBN w TVP Info 5 listopada br.

Jak przypominał minister S. Koziej: - Do dziś mieliśmy Strategię bezpieczeństwa zatwierdzoną w 2007 roku. Jest pewną normą, aby co kilka lat aktualizować takie dokumenty. W tym przypadku na treść Strategii znacząco wpłynęła sytuacja na Ukrainie. Pierwotnie miała ona zostać wydana na początku roku. Zdecydowaliśmy się przeciągnąć jej publikację i uwzględnić w jej zapisach wnioski strategiczne z kryzysu bezpieczeństwa w Europie. 

Pytany o to, czy w nowej doktrynie Rosja została uznana za wroga, szef BBN odparł: – Nie chcemy nikogo traktować jako wroga. Wróg, to ktoś, kto w sposób świadomy i celowy przygotowuje się, aby nas zaatakować. Rosja jest dla nas ogromnym wyzwaniem, stwarzającym ryzyko zagrożeń, także tych, jakie pokazała w stosunku do Ukrainy.