Szef BBN dla TVP Info: Siłę Polski buduje się razem - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

11.11.2014

Szef BBN dla TVP Info: Siłę Polski buduje się razem

- W ostatnim czasie zainteresowanie problemami bezpieczeństwa wzrosło i myślę, że odciśnie to piętno na obchodach dzisiejszego Święta. Liczę na większy spokój, większą powagę i refleksję niż to kiedyś bywało. Do naszej tradycji historycznej należy istnienie różniących się środowisk, Polacy lubią się dzielić, mamy to w genach, ale w godzinach próby różne skrzydła potrafią się zjednoczyć. Jako szef BBN odczuwam, że wiele środowisk chce dziś coś wspólnie robić na rzecz bezpieczeństwa - mówił szef BBN w TVP Info przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości.

ZOBACZ ROZMOWĘ

{PLAYER:17785}

Odnosząc się do polityki Rosji oraz głosów mówiących o nowej zimnej wojnie minister Stanisław Koziej przypominał,  że znamy z historii sytuacje kiedy narastanie nacjonalistycznych poglądów, ujętych w ramy państwa, stawało się szczególnie niebezpieczne: - To bardzo niepokojące i wiele zależy od tego czy Zachód będzie w stanie jednym głosem mówić i przeciwstawiać się temu. Jeżeli chodzi o NATO to uważam, że reagowało ono w miarę adekwatnie. Osobiście uważam, że już weszliśmy w fazę nowej zimnej wojny. To znaczy, że trzeba porzucić filozofię budowania bezpieczeństwa w Europie na zasadzie partnerstwa z Rosją, ponieważ Rosja odrzuciła tę propozycję w sposób ostentacyjny. 

Na zakończenie rozmowy szef BBN mówił, że patriotyzm to też próba wspólnego robienia czegoś dla Polski: - Do BBN zapraszam przedstawicieli bardzo różnych środowisk i organizacji, rozmawiamy o bezpieczeństwie, znajdujemy pewne wspólne rozwiązania ale też czasem rozchodzimy się z różnymi poglądami. Dziś powtórzę za Panem Prezydentem: próbujmy łączyć, próbujmy iść razem, próbujmy razem budować siłę Polski mimo różnic, jakie między nami są.