Prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa zamknij komunikat

Szef BBN dla Polskiego Radia o wsparciu szkoleniowym dla Afganistanu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

15.11.2014

Szef BBN dla Polskiego Radia o wsparciu szkoleniowym dla Afganistanu

W piątek 14 listopada br. szef BBN w programie Puls świata na antenie Programu II Polskiego Radia komentował sprawę obecności polskich żołnierzy w Afganistanie po 2014 r.

POSŁUCHAJ ROZMOWY

NATO zdecydowało, że będzie trzeba pomóc Afgańczykom w zarządzaniu państwem po wielu latach wojen wewnętrznych. Polska także zgłosiła swój akces do pomocy. Będzie to misja wyłącznie doradczo-szkoleniowa, polegająca na wspieraniu struktur afgańskich - od najwyższego szczebla, jak ministerstwo obrony, po niższe struktury dowódcze. Nie zakładamy udziału w żadnych działaniach bojowych - mówił minister Stanisław Koziej w rozmowie z red. Pawłem Reszką. 

Jak dodawał szef BBN Prezydent RP od dłuższego czasu konsekwentnie mówił o zakończeniu operacji bojowej w Afganistanie. Jednocześnie rozważane było udzielenie pomocy szkoleniowej, której siły afgańskie dzisiaj potrzebują.

W dalszej części rozmowy poruszony został także temat nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP oraz zakupu samolotów dla najważniejszych osób w państwie.