Prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa zamknij komunikat

Szef BBN w TVP Info: Unię trzeba wzmocnić, jako dodatkowy filar bezpieczeństwa Polski - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

21.11.2014

Szef BBN w TVP Info: Unię trzeba wzmocnić, jako dodatkowy filar bezpieczeństwa Polski

Europa, jeżeli chodzi o własne bezpieczeństwo, zdała się na USA i NATO i nie bardzo chce zajmować się tym sama. Tymczasem sytuacja w Europie bardzo się pogorszyła, a dodatkowo Stany Zjednoczone zaczynają mieć więcej interesów w innych częściach świata - mówił szef BBN w Poranku TVP Info 21 listopada br.

W czasie rozmowy minister Stanisław Koziej mówł m.in. o wczorajszym spotkaniu przedstawicieli wysokiego szczebla ds. bezpieczeństwa narodowego z państw UE: - Przed szczytem Unii w czerwcu 2015 r., poświęconym Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony, zaprosiłem swoich odpowiedników z państw członkowskich, aby dyskutować o upodmiotowieniu UE w dziedzinie bezpieczeństwa. Chodzi o to, aby wspólnie zastanowić się jak wykorzystać ogromny potencjał Unii w tym obszarze. Dziś niestety widać, że w tych radykalnie zmieniających się warunkach Unia działa od przypadku do przypadku.  

Jak zaznaczał szef BBN: - Polska nie szczędzi środków i wysiłków na wzmacnianie swojego bezpieczeństwa, ale jednocześnie sami nie zmniejszymy zagrożenia ze strony wielkiego sąsiada. Możemy to czynić tylko we współdziałaniu z NATO i Unią Europejską. Stąd też moja inicjatywa spotkania w Warszawie. Unię trzeba wzmocnić jako dodatkowy filar naszego bezpieczeństwa.

Szef BBN odniósł się także do pytania o podejście innych państw Unii: - Jeszcze przed rokiem, kiedy prowadziliśmy już takie konsultacje, temat ten znajdywał zrozumienie, jedynie w wyjątkowo wąskim gronie. Podczas wczorajszych rozmów, prawdę powiedziawszy, wszyscy uznali, że taka dyskusja jest potrzebna. Jest więc szansa na samorefleksję UE do szczytu w 2015 r.

ZOBACZ ROZMOWĘ

{PLAYER:17937}

ZOBACZ TAKŻE