Szef BBN w Polsat News: Polska w Afganistanie zdobyła zaufanie sojuszników - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

04.12.2014

Szef BBN w Polsat News: Polska w Afganistanie zdobyła zaufanie sojuszników

4 grudnia br. minister Stanisław Koziej był gościem programu Nowy dzień na antenie Polsatu News. Rozmowa z redaktorem Bartoszem Kurkiem dotyczyła mi.in. zakończenia misji polskich żołnierzy w Afganistanie oraz perspektyw członkostwa Ukrainy w NATO.

W ocenie Szefa BBN, Polska zdobyła dzięki misji afgańskiej zaufanie sojuszników, a na poziomie wojskowym wiele korzyści związanych z nabytym doświadczeniem, sprawdzeniem procedur i sprzętu w ogniu walki oraz kooperacją z żołnierzami sojuszniczymi. Jednocześnie polscy żołnierze zaangażowani byli w pomoc Afgańczykom, m.in. budując szkoły i rozwijając lokalną infrastrukturę.

Minister S. Koziej podkreślił także, że Polska poniosła duży koszt udziału w misji, przede wszystkim w wymiarze ludzkim. Szef BBN wyraził również obawę, że potężny wysiłek włożony przez NATO w odbudowę Afganistanu może okazać się niewystarczający i w pewnej mierze zmarnowany na skutek dużej skali wewnętrznych problemów tego kraju, który jeszcze przez lata nie osiągnie oczekiwanego poziomu stabilizacji.

W kontekście możliwości udziału Polski w działaniach przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku i Syrii, szef BBN podkreślił, że Polska, będąca krajem granicznym Sojuszu musi posiadać wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa - związane m.in. z wdrożeniem postanowień szczytu NATO w Newport - aby móc swobodnie podejmować decyzję o udziale w operacjach poza obszarem traktatowym na Bliskim Wschodzie. minister S. Koziej zastrzegł jednak, że Polska podejmie działania natychmiast w razie zagrożenia terytorium Turcji, będącej członkiem Sojuszu.

Minister S. Koziej potwierdził, że w interesie Polski leży członkostwo Ukrainy zarówno w Unii Europejskiej, jak i w NATO. Warunkiem jest oczywiście determinacja w dążeniu do członkostwa samej Ukrainy. Dla szefa BBN najistotniejsze jest pozostawienie otwartych drzwi dla Ukrainy i stworzenie jej możliwości wyboru swojej drogi strategicznej. Nie oznacza to jednak udziału militarnego NATO na Ukrainie w razie wznowienia rosyjskiej agresji, gdyż Ukraina nie jest jego członkiem i przez lata realizowała politykę tzw. pozablokowości.

Zobacz pierwszą część rozmowy

Zobacz drugą część rozmowy