Szef BBN w Polsat News o posiedzeniu RBN i kwestii raportu Senatu USA - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

10.12.2014

Szef BBN w Polsat News o posiedzeniu RBN i kwestii raportu Senatu USA

Szef BBN Stanisław Koziej był gościem programu Nowy dzień na antenie Polsatu i Polsatu News, gdzie rozmawiał z red. Mariuszem Abramowiczem o sprawie więzień CIA oraz planie wzmocnienia bezpieczeństwa państwa.

W sprawie polskiego wątku więzień CIA, szef BBN stwierdził, że należy poczekać na rezultaty postępowania prokuratury w tej sprawie i nie można obecnie wyciągać wniosków na podstawie samych poszlak. Minister S. Koziej podkreślił, że obecnie nie wiadomo, czy polskie władze wiedziały do czego wykorzystywane były przez CIA obiekty w Polsce, przede wszystkim – czy wiedziano o stosowaniu tortur.

W ocenie szefa BBN, upublicznienie raportu Senatu USA nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla polskich obywateli i żołnierzy za granicą, w związku z potencjalnymi aktami terroru, ale wprowadza dodatkowe ryzyko.

Minister S. Koziej odniósł się także do omawianego dziś na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego planu wzmocnienia bezpieczeństwa państwa, który przedstawi wicepremier Tomasz Siemoniak. Projekt ten jest odpowiedzią na wzrost zagrożenia ze wschodu oraz stanowi program realizacji najpilniejszych zadań określonych w nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. Obejmuje on m.in. stworzenie nowych zadań dla wszystkich instytucji państwa w nowych warunkach bezpieczeństwa, przyspieszenie modernizacji sił zbrojnych oraz dodatkowe nakłady inwestycyjne na infrastrukturę oraz nowe samoloty do przewozu VIP.

Zobacz pierwszą część programu

 
Zobacz drugą część programu