Szef BBN dla PAP: samoloty dla VIP-ów mobilnymi centrami kierowania - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

10.12.2014

Szef BBN dla PAP: samoloty dla VIP-ów mobilnymi centrami kierowania

Samoloty dyspozycyjne dla najwyższych władz powinny móc pełnić role mobilnych centrów kierowania państwem w sytuacjach kryzysowych – powiedział w środę szef BBN Stanisław Koziej. Zakup dwóch maszyn zapowiada MON.

Koziej jako sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczył w środę w posiedzeniu dotyczącym planu wzmocnienia bezpieczeństwa państwa, przygotowanego przez MON i BBN. "W tym planie znalazło się to, co prezydent od dawna mówił o potrzebie zakupu samolotów dla najwyższych władz w państwie w ramach zapewniania mobilnego funkcjonowania systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym" – powiedział Koziej dziennikarzom.

Samoloty mają być zdolne pełnić funkcję mobilnych centrów kierowania państwem w razie kryzysu. Jak powiedział szef BBN, oznacza to, że "muszą mieć zapewnioną łączność satelitarną, powinny być także przygotowane w sposób specjalny do potrzeb służenia jako punkty kierowania także w sytuacjach krytycznych".

Jak mówił szef BBN, minister obrony, który referował plan - w tym zamiar nabycia samolotów - jeszcze nie podjął decyzji, czy odbędzie się to w formie przetargu czy zakupu z wolnej ręki; Koziej dodał, że szef MON ma tutaj "pełną swobodę". "Ale na pewno te dwa samoloty w 2015 roku się znajdą, są na to przewidziane pieniądze w budżecie ministra obrony narodowej" – zapewnił Koziej.

We wtorek wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak poinformował PAP o decyzji zakupu dwóch 12-14-miejscowych samolotów, które - po ograniczeniu liczby pasażerów do ośmiu - byłyby w stanie wykonać lot na dystansie ok. 8 tys. kilometrów, czyli przelecieć Atlantyk. Samoloty mają należeć do wojska i być pilotowane przez wojskowe załogi.

Zaznaczył, że o wyborze najkorzystniejszego rozwiązania zdecyduje analiza rynku, "ale czas ma też znaczenie" i jest zdeterminowany, by samoloty były dostępne w przyszłym roku. Siemoniak podkreślił, że wobec światowego kryzysu finansowego i rezygnacji niektórych klientów z odbioru zamówionych samolotów czas oczekiwania się skrócił.

Sprawa samolotów dla osób na najwyższych stanowiskach w państwie była już tematem posiedzeń RBN. Przed dwoma laty Koziej mówił, że nad takim rozwiązaniem – niezbędnym z punktu widzenia sprawnego systemu kierowania państwem – pracują wspólnie BBN i MON. W ubiegłym roku z inicjatywy prezydenta Bronisława Komorowskiego odbywały się konsultacje z klubami parlamentarnymi.

Źródło: PAP