Szef BBN w TVP Info: Polska musi analizować ryzyka związane z terroryzmem - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

16.12.2014

Szef BBN w TVP Info: Polska musi analizować ryzyka związane z terroryzmem

15 grudnia br. szef BBN był gościem Jana Ordyńskiego w TVP Info. Rozmawiano m.in. o zjawisku terroryzmu w kontekście wydarzeń w Sydney, gdzie uzbrojony emigrant z Iranu przetrzymywał ok. 40 zakładników, a także o rosyjskich prowokacjach.

Szef BBN ocenił, że Polska jest obecnie na odległym miejscu, jeżeli chodzi o zainteresowanie terrorystów, i nie odnosiłby wydarzeń w Australii do naszego bezpieczeństwa. Tym bardziej, że cele ataków terrorystycznych raczej nie wiażą się potrzebą "ukarania" państw biorących udział np. w misjach wojskowych, a wybierane są bardziej z punktu widzenia możliwego rozgłosu i efektu propagandowego.

Minister Stanisław Koziej mówił jednak, że zagrożenia terrorystyczne są odczuwalne w państwach zachodniej Europy - glównie ze względu na wydarzenia w Syrii oraz Iraku - i Polska musi analizować te ryzyka. Pytany o działania służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych w tym zakresie zaznaczył, że dziś pracują one intensywnie, ale przede wszystkim z powodu kryzysu bezpieczeństwa u granic Polski i dużego zapotrzebowania na analizy i stosowne informacje ze strony władz państwa.

Odnosząc się do działalności Państwa Islamskiego szef BBN ocenił, że jest to pewna nowa jakość w obszarze terroryzmu, gdyż łączy klasyczną sieć terrorystyczną z elementami państwa - terytorium, granicami i ludnością.

Poruszając temat informacji o lotach rosyjskich samolotów wojskowych w pobliżu samolotów cywilnych innych państw, szef BBN mówił, że Rosjanie zdecydowali się na odnowienie swojego potencjału lotniczego i loty te to m.in. element treningu i sprawdzania swoich sił potwietrznych. Mają one również na celu testowanie i rozpoznawanie systemu reagowania NATO, a także prowadzenie wojny informacyjnej - oddziaływania na opinię publiczną innych państw.

ZOBACZ ROZMOWĘ