Prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa zamknij komunikat

Szef BBN w TVP Info o europejskim bezpieczeństwie w kontekście zamachów we Francji - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

10.01.2015

Szef BBN w TVP Info o europejskim bezpieczeństwie w kontekście zamachów we Francji

"Być może jesteśmy a progu trzeciej wojny terrorystycznej XXI wieku. Pierwsza to wojna amerykańska po zamachach z 11 września 2001 r., druga to wojna wewnątrzislamska, której kulminacją jest dziś Państwo Islamskie. A trzecia, to być może rodząca się wewnątrzeuropejska wojna terrorystyczna. Zauważmy, że terroryści, którzy dokonują zamachów, to ludzie którzy tu żyją, tu się wychowali" - mówił szef BBN w TVP Info 10 stycznia br. Minister Stanisław Koziej był gościem Piotra Chęcińskiego w programie "Świat i ludzie". Rozmowa poświęcona była sytuacji bezpieczeństwa w Europie w związku z ostatnimi zamachami terrorystycznymi we Francji.

Szef BBN zwrócił uwagę na dwa czynniki powodujące zagrożenie terrorystyczne w Europie. Pierwszy, to fakt życia mniejszości w enklawach, gdzie w sposób naturalny rodzą się i radykalizmy. Drugi to fakt, że zamachowcy żyją w środowisku liberalnym, wolnościowym, gdzie mogą realizować w sposób przestępczy te radykalizmy.

Mówiąc o sposobach radzenia sobie z zagrożeniami minister Stanisław Koziej stwierdził, że świat demokratyczny musi nauczyć się, że czasami potrzebne są rygory i w imię zapewnienia sobie bezpieczeństwa potrzebne jest ograniczenie pewnych wolności. Jak dodawał: - w Europie o wiele trudniejsze niż w USA byłoby wprowadzenie takich ograniczeń, ponieważ jest ona otwarta i musiałyby one zostać wprowadzone przez wszystkie państwa członkowskie. To jest kolejne potwierdzenie, że to właśnie w ramach Unii Europejskiej należy zastanawiać się nad wspólnym bezpieczeństwem - zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym. 

 

ZOBACZ ROZMOWĘ

 

{PLAYER:18279}