Prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa zamknij komunikat

Szef BBN w Polsat News: "Cyberdoktryna" - wspólny sposób myślenia o zapewnianiu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

13.01.2015

Szef BBN w Polsat News: "Cyberdoktryna" - wspólny sposób myślenia o zapewnianiu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni

13 stycznia br. szef BBN minister Stanisław Koziej był gościem programu Nowy dzień na antenie Polsat News. Rozmowa z red. Bartoszem Kurkiem dotyczyła przede wszystkim wczorajszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i omawianej na niej Doktryny cyberbezpieczeństwa RP. Prace nad doktryną trwały rok, w czasie którego przeprowadzono osiem szerokich konsultacji z przedstawicielami instytucji państwowych, organizacji pozarządowych i podmiotów prywatnych. Minister S. Koziej zaznaczył, że już sama wspólna debata na te tematy przyczyniła się do lepszego rozumienia zagrożeń i wyzwań w cyberprzestrzeni.

Szef BBN podkreślił, że doktryna jest swego rodzaju filozofią myślenia o zagadnieniach bezpieczeństwa państwa w cyberprzestrzeni. Dopiero na jej bazie powstawać będą regulacje prawne, plany rządowe i innych instytucji państwowych oraz prywatnych. Jej celem jest stworzenie wspólnego języka i umożliwienie integrowania odrębnych działań i planów poszczególnych podmiotów w jeden spójny system cyberbezpieczeństwa RP. Doktryna cyberbezpieczeństwa przede wszystkim wskazuje kierunek przyszłych działań.

Szef BBN ocenił, że potrzebne jest stworzenie pewnych reguł i ograniczeń dotyczących działań w cyberprzestrzeni, służących zagwarantowaniu bezpieczeństwa państwa i obywateli.

Minister S. Koziej odniósł się również do zaangażowania Polski w sprawy walki z Państwem Islamskim stwierdzając, że Polska wysyłała i wysyła nadal pomoc humanitarną do Syrii i Iraku oraz rozważa wspieranie państwa irackiego. Szef BBN podkreślił jednak, że nikt nie planuje podjęcia operacji zbrojnej przeciwko Państwu Islamskiemu, np. na terytorium Syrii.

ZOBACZ ROZMOWĘ