Szef BBN w TVN24 BiS o wyzwaniach w walce z terroryzmem - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

20.01.2015

Szef BBN w TVN24 BiS o wyzwaniach w walce z terroryzmem

20 stycznia br. minister Stanisław Koziej był gościem TVN24 Biznes i Świat. Rozmowa z red. Karoliną Hytrek-Prosiecką dotyczyła zagrożenia terroryzmem w Europie. W opinii szefa BBN, najbliższe miesiące pokażą, czy Europa staje w obliczu nowej wojny z terroryzmem. Wydaje się, że jesteśmy na progu wzmożonego zagrożenia.

Minister S. Koziej stwierdził, że choć w Polsce nie ma takiego poziomu zagrożenia terrorystycznego jak w zachodniej Europie, to służby muszą mieć oczy stale otwarte. W Polsce nie ma warunków do rozwoju stałej siatki terrorystycznej, jednak istnieje możliwość przenikania zamachowców z innych krajów.

Szef BBN zwrócił także uwagę, że bezpieczeństwem Polski w tym zakresie zajmuje się m.in. Centrum Antyterrorystyczne, gdzie jest także przedstawiciel BBN, koordynujące działania służb w przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym. Szef BBN podkreślił także, że werbowanie obywateli polskich do ruchów islamistycznych jest zjawiskiem marginalnym i powtórzył, że dużo większym wyzwaniem jest możliwość czasowej migracji potencjalnych zamachowców z innych państw.

Minister S. Koziej potwierdził, że służby wywiadowcze państw NATO i UE współpracują w przeciwdziałaniu terroryzmowi. Wzajemna wymiana informacji prowadzona jest w wymiarze stałym. Jednocześnie szef BBN ocenił, że nie powinno się walczyć z terroryzmem kosztem ustalonych europejskich wartości, np. tworząc z Europy „niedostępną twierdzę”. Walka z terroryzmem musi mieć też wymiar globalny, wychodzący poza Unię Europejską.

Szef BBN stwierdził ponadto, że Polska już teraz bierze udział w wojnie z terroryzmem, choć jej udział jest adekwatny do położenia geostrategicznego.

ZOBACZ ROZMOWĘ