Szef BBN dla TVP Info: Rosja podgrzewa konflikt, ale nie chce go przesilić - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

22.01.2015

Szef BBN dla TVP Info: Rosja podgrzewa konflikt, ale nie chce go przesilić

22 stycznia br. minister Stanisław Koziej był gościem TVP Info. Rozmowa dotyczyła najnowszych wydarzeń na Ukrainie oraz wdrażania postanowień szczytu NATO w Newport. Szef BBN ocenił, że Rosji zależy na tym, aby Donbas był niezależnym podmiotem w ramach Ukrainy oraz aby obecna niestabilność i niepewność trwała jak najdłużej. Rosyjskie działania dyplomatyczne i wojskowe wydają się dążyć do tego, aby stale podgrzewać konflikt, lecz równocześnie aby go nie przesilić.

Minister S. Koziej podkreślił, że Zachód – zarówno USA, jak i UE – musi działać wspólnie wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. W ocenie szefa BBN, Zachód pełni rolę strażnika procesu wsparcia Ukrainy, w celu takiego rozwiązania kryzysu, aby był on zgodny z interesami tego państwa.

Szef BBN mówił także, że ważne decyzje w sprawie wdrażania postanowień szczytu NATO w Newport zapadną na spotkaniu ministrów obrony Sojuszu na początku lutego br. Omówione zostaną wówczas dopracowywane przez Komitet Wojskowy NATO konkretne propozycje. Minister S. Koziej zaznaczył, że obecnie trudno byłoby wskazać czynniki mogące dezorganizować wdrażanie postanowień.

Szef BBN ocenił też, że mobilizacja rezerwistów na Ukrainie była niezbędna dla ukraińskiej armii, toczącej wojnę w Donbasie, z racji potrzeby uzupełniania strat i rotacji personelu wojskowego.

 

ZOBACZ ROZMOWĘ