Szef BBN w Polsat News o możliwościach wsparcia Ukrainy - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

23.01.2015

Szef BBN w Polsat News o możliwościach wsparcia Ukrainy

23 stycznia br. minister Stanisław Koziej był gościem programu Nowy dzień na antenie Polsatu News. Rozmowa z red. Joanną Górską dotyczyła zagrożeń związanych z wojną hybrydową oraz bieżącej sytuacji na Ukrainie.

Mówiąc o zjawisku wojny hybrydowej szef BBN wskazywał, że jej cechą jest m.in. połączenie działań klasycznych, konwencjonalnych z operacjami skrytymi, z użyciem żołnierzy bez oznaczeń oraz wojny propagandowej i informacyjnej. Konflikt tego typu toczy się obecnie w Donbasie, jednak jak zaznaczył, nie można wykluczyć jego rozlania się także na inne rejony i Polska musi brać pod uwagę zagrożenie także terytorium państw członkowskich NATO. Dotyczy to szczególnie działań poniżej progu otwartej wojny, których wystąpienia – od czasu aneksji Krymu przez Rosję – nie możne lekceważyć.

Nieregularny charakter wojny w Donbasie wiąże się także z przypadkami łamania prawa konfliktów zbrojnych, czego przykładem było dokonanie w ostatnich dniach publicznego „linczu” na ukraińskich jeńcach wojennych. Szef BBN mówił też, że zajęte przez separatystów lotnisko w Doniecku nie było obiektem o znaczeniu strategicznym, a jego obrona przez wojska ukraińskie miała wymiar psychologiczny i symboliczny.

Mówiac o możliwościach wsparcia dla Ukrainy minister S. Koziej przypomniał, że NATO nie jest zobowiązane prawnie do obrony Ukrainy, gdyż państwo to nie jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zachód pomaga Ukrainie umożliwiając jej samodzielne wzmacnianie swojego potencjału przez wsparcie finansowe i doradcze oraz poprzez presję dyplomatyczną i ekonomiczną stara się hamować Rosję.

ZOBACZ ROZMOWĘ