Szef BBN w Radiu Plus o ostatnich wydarzeniach na Ukrainie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.01.2015

Szef BBN w Radiu Plus o ostatnich wydarzeniach na Ukrainie

28 stycznia br. minister Stanisław Koziej był gościem Radia Plus. Rozmowa z red. Jackiem Prusinowskim dotyczyła m.in. konsekwencji uznania przez ukraiński parlament Rosji za agresora, a separatystycznych republik donieckiej i ługańskiej za organizacje terrorystyczne.

Szef BBN ocenił, że celem ukraińskich decyzji było uruchomienie dyskusji na forum międzynarodowym na temat charakteru rosyjskich działań na Ukrainie. Podkreślił przy tym, że nie ma konieczności, aby polski parlament również przyjmował tego typu uchwałę, gdyż Polska nie jest stroną tego konfliktu. Minister S. Koziej podkreślił, że istotny jest tutaj nie tyle sam aspekt prawny, a polityczny, czyli uznanie i potwierdzenie tego, że rosyjscy żołnierze prowadzą działania na terytorium Ukrainy.

Uchwała ukraińskiego parlamentu ma też istotny wymiar wewnętrzny, otwierając drogę do wprowadzenia kryzysowych reżimów prawnych na terenie kraju.

Minister S. Koziej zwrócił również uwagę na fakt, że nie każde zbrodnicze działania w czasie wojny powinno się nazywać terroryzmem, gdyż grozi to rozmyciem znaczenia tego pojęcia. W kontekście wydarzeń na Ukrainie istnieje szeroki zasób pojęć odnoszących się do zbrodni wojennych, których użycie wydaje się znacznie bardziej odpowiednie do charakteru tych zjawisk.

Pytany o kontrowersje związane z niezaproszeniem na obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu Aushwitz-Birkenau wnuczki rotmistrza Witolda Pileckiego, szef BBN stwierdził, że było to przykre niedopatrzenie organizatorów, ale dobrze się stało, że podjęto szybkie działania, aby to naprawić.

POSŁUCHAJ ROZMOWY