Szef BBN na spotkaniu ekspertów z Europy oraz Stanów Zjednoczonych - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

29.01.2015

Szef BBN na spotkaniu ekspertów z Europy oraz Stanów Zjednoczonych

„Na bezpieczeństwo regionu możemy dziś patrzeć z perspektywy trzech kierunków zagrożeń i trzech obszarów ryzyk – mówił szef BBN 29 stycznia br. podczas spotkania z zagranicznymi ekspertami od spraw bezpieczeństwa. Jako główne zagrożenia minister Stanisław Koziej wskazał konflikt rosyjsko-ukraiński na wschodzie Europy, wojnę wewnątrz świata islamskiego na jej południu oraz groźbę wewnętrznego zagrożenia terroryzmem w Europie.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Europejską Akademię Dyplomacji oraz World Affairs Journal. Celem dwudniowego cyklu narad jest dyskusja pomiędzy amerykańskimi i europejskimi ekspertami na temat jedności transatlantyckiej w obliczu obecnego kryzysu bezpieczeństwa i wypracowanie rekomendacji, które mogłyby zostać przedstawione członkom Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Omówione przez szefa BBN ryzyka dla bezpieczeństwa w Europie to - po pierwsze - ryzyko rozmywania i przeciągania realizacji postanowień ze szczytu NATO w Newport, mających wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu, - po drugie - negatywne skutki ociągania się Unii Europejskiej z opracowaniem i przyjęciem adekwatnej do zmienionych warunków strategii bezpieczeństwa oraz - po trzecie - możliwość redukowania obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Europie, w wyniku przewartościowania ich strategicznych interesów.

Mówiąc o obecnej eskalacji konfliktu rosyjsko-ukaińskiego szef BBN stwierdził, że w jego opinii jest ona wynikiem tego, że Ukraina powoli zaczęła odzyskiwać inicjatywę – zarówno dyplomatyczną na forach zachodnich, jak i strategiczną w obwodach objętych kryzysem. Stąd też obecna kontrofensywa jest próbą wytrącenia inicjatywy stronie ukraińskiej.

Szef BBN zaznaczał także, że angażując się w walkę z państwem islamskim, a w istocie w wojnę wewnątrzislamską, Zachód nie może sobie pozwolić na popełnienie tych samych błędów, co w przypadku interwencji w Iraku oraz Afganistanie, gdzie metody jedynie siłowe zupełnie nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

Podczas zamkniętej dyskusji z ekspertami poruszano m.in. tematy budżetów obronnych państw UE i NATO, relacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej, współpracy NATO z innymi państwami i polityki otwartych drzwi NATO czy wpływu sytuacji gospodarczej Rosji na jej politykę.