Szef BBN dla RDC: Po rozmowach w Mińsku najbardziej prawdopodobne częściowe porozumienie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

11.02.2015

Szef BBN dla RDC: Po rozmowach w Mińsku najbardziej prawdopodobne częściowe porozumienie

Szef BBN minister Stanisław Koziej 11 lutego br. był gościem Poranka w Radiu dla Ciebie. Rozmowa z red. Grzegorzem Chlastą dotyczyła konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, szczególnie w kontekście dzisiejszych rozmów w Mińsku. Rozmowy w Mińsku dotyczą zbrojnego konfliktu na wschodzie Ukrainy. Szef BBN zaznaczał, że jedno spotkanie niczego nie zmieni. Jego zdaniem, do maksymalnego porozumienia nie dojdzie, ponieważ musiałoby ono uwzględniać interesy Ukrainy.

 

POSŁUCHAJ ROZMOWY (www.rdc.pl)

 

- W istocie rzeczy chodziłoby o potwierdzenie porozumień mińskich z września, ponieważ one są wynegocjowane do przyjęcia dla Ukrainy i do przyjęcia przez cały świat, ale nie wydaje się to prawdopodobne. Nie po to Rosja i separatyści przez parę miesięcy walczyli i zmieniali te warunki, aby na to teraz się godzić – mówił S. Koziej.

Bardziej przewidywalnym scenariuszem jest maksymalne nieporozumienie. - Czyli totalny krach jest bardziej prawdopodobny. To by oznaczało czarny scenariusz i oczywiście kontynuację i nasilenie wojny – twierdzi szef BBN.

Jednak, jego zdaniem, najbardziej prawdopodobne jest częściowe uzyskanie porozumienia. – To znaczy przerwanie ognia, być może wycofanie ciężkiego sprzętu oraz umawianie się na kolejne spotkania – mówił szef BBN.

Źródło: www.rdc.pl