Prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa zamknij komunikat

Szef BBN w TVP Info: UE nie ma strategii, dlatego Francja i Niemcy wzięły na siebie rozwiązanie konfliktu na Ukrainie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

12.02.2015

Szef BBN w TVP Info: UE nie ma strategii, dlatego Francja i Niemcy wzięły na siebie rozwiązanie konfliktu na Ukrainie

– Unia Europejska nie jest podmiotem zdolnym do szybkiego negocjowania porozumień, bo zawsze musi uzyskiwać konsensus, a to wymaga czasu – ocenił Stanisław Koziej w programie „Gość poranka” TVP Info. Zdaniem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, właśnie dlatego Francja i Niemcy „wzięły na siebie ciężar odpowiedzialności rozwiązania konfliktu na Ukrainie”.Stanisław Koziej stwierdził, że Unia Europejska „jako organizacja jest słaba”. – W Unii nie ma politycznej woli do określenia strategii bezpieczeństwa wspólnoty – mówił w programie „Gość poranka” szef BBN. Dlatego, jego zdaniem, „ciężar odpowiedzialności rozwiązania konfliktu na Ukrainie” wzięły na siebie Niemcy i Francja.

S. Koziej podkreślił przy tym, że Polska ws. ukraińskiej nie powinna działać samotnie, ponieważ „pojedyncze państwo nie jest w stanie zmienić sytuacji polityczno-strategicznej w relacjach między Ukrainą i Rosją. Tutaj musi działać koalicja”. Mówiąc o współpracy państw poruszył także temat dostarczania Ukrainie broni.

– Jeśli chodzi o dostarczanie (Ukrainie-red.) uzbrojenia, szczególnie tego śmiercionośnego, uważamy, że powinna pojawić się koalicja państw. I do tej koalicji Polska powinna dołączyć – podkreślił. Koziej zaznaczył przy tym, że w koalicji powinny znaleźć się także Stany Zjednoczone.

 

ZOBACZ ROZMOWĘ

 

Źródło: TVP Info