Prezydent RP: "Dobry adwokat powinien pomóc w reformach" - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

21.02.2015

Prezydent RP: "Dobry adwokat powinien pomóc w reformach"

Polska jako dobry adwokat powinna być krajem, który namawia Ukrainę i pomaga w przeprowadzeniu reform - przekonywał prezydent Bronisław Komorowski w programie "Świat" w TVN24 BiŚ. - Ukraina nie będzie ani bezpieczna, ani suwerenna, jeśli nie zdobędzie się na głębokie reformy wewnętrzne - ocenił. Bronisław Komorowski uważa, że Ukraińcy gwałtownie dojrzewają jako naród do jednoznacznego utożsamiania się z własnym państwem, bo jest ono zagrożone, zaatakowane z zewnątrz. - Póki co, wokół władzy tego państwa, która prowadzi walkę o niepodległość Ukrainy, skupiona jest ogromna część ukraińskiej opinii publicznej - mówił.

Prezydent jest zdania, że w takiej sytuacji, trzeba uciekać do przodu, czyli w reformę.

- My Ukraińców namawiamy: musicie wziąć się za bary z tą dramatyczną trudnością. My chcemy wam pomagać. Nie będzie Ukraina ani bezpieczna, ani suwerenna jeśli nie zdobędzie się na głębokie reformy wewnętrzne, w tak dramatycznie trudnej chwili, jaką jest stan wojny - podkreślał.

W opinii prezydenta, można próbować wykorzystać siłę świata zachodniego opisaną w postaci trzech wielkich czynników:

- jedność - należy dążyć do maksymalnej jedności świata zachodniego obejmującego i UE, i Stany Zjednoczone;

- potęga ekonomiczna - warto pamiętać, że gospodarka rosyjska jest wielkości gospodarki Włoch, nie jest większa, a suma gospodarki całej Europy jest wielokrotnością gospodarki rosyjskiej;

- trzeci obszar, warty rozważenia, to jest jakaś forma wspierania Ukrainy w zwiększaniu jej zdolności do obrony własnego terytorium - mówił.

Zdaniem prezydenta należy zachęcać Ukraińców do większej determinacji w dążeniu do świata zachodniego, a tym samym w upodabnianiu się do świata zachodniego w zakresie ustroju, zasad gospodarczych, systemu prawnego. - To muszą Ukraińcy zrobić, a my możemy im pomóc - zaznaczył.

- Czy to wystarczy, żeby Ukraina odzyskała Krym? Wydaje się, że nie. Ale nie słyszę żadnego innego sensownego pomysłu, niż konsekwentne trzymanie się przez Zachód zasady, że nie akceptujemy dokonanego rozbioru Ukrainy - podkreślił Bronisław Komorowski.

W niedzielę prezydent - na zaproszenie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki - weźmie w Kijowie udział w obchodach 1. rocznicy Majdanu.

Źródło: prezydent.pl