Prezydent w Kijowie na obchodach 1. rocznicy Majdanu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

22.02.2015

Prezydent w Kijowie na obchodach 1. rocznicy Majdanu

Prezydent Bronisław Komorowski przybył w niedzielę do Kijowa, gdzie na zaproszenie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki bierze udział w obchodach 1. rocznicy zwycięstwa protestów na Majdanie Niepodległości, które doprowadziły do obalenia ówczesnych władz. W czasie wizyty Prezydentowi towarzyszy szef BBN minister Stanisław Koziej.

Bronisław Komorowski wziął udział w Marszu Godności. Marsz prowadził prezydent Petro Poroszenko. Towarzyszył mu także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i prezydenci: Litwy Dalia Grybauskaite, Niemiec Joachim Gauck, Mołdawii Nicolae Timofti, Słowacji Andrej Kiska i Gruzji Giorgi Margwelaszwili. Na uroczystościach był także obecny m.in. wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.
 
Uczestnicy marszu przeszli miejscami, gdzie ubiegłej zimy między milicją a demonstrantami toczyły się walki, w których śmierć poniosło ponad 100 osób. Następnie wzięli udział w modlitwie na Majdanie Niepodległości.
 
Po uroczystościach prezydent Poroszenko zaprosił swoich gości na rozmowy w galerii sztuki Arsenał.

Przed marszem zaproszeni przez Poroszenkę goście obejrzeli dowody militarnej obecności Rosji w konflikcie we wschodnich obwodach. Są to zdobyte przez ukraińską armię czołgi, mobilne wyrzutnie rakietowe i inne pojazdy wojskowe oraz pociski, których Rosjanie używają przeciwko Ukraińcom w Donbasie.
 
W piątek na Ukrainie po raz pierwszy obchodzono Święto Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Poroszenko ustanowił je specjalnym dekretem w pierwszą rocznicę najtragiczniejszego etapu zamieszek między demonstrantami a milicją w ubiegłym roku w Kijowie.
 
20 lutego 2014 r. zginęło w stolicy Ukrainy ok. 80 osób, a 22 lutego, gdy Janukowycz zbiegł z Kijowa, doszło do zmiany władzy. Niebiańska sotnia to określenie ponad stu ofiar śmiertelnych demonstracji proeuropejskich na Ukrainie, które z czasem przerodziły się w akcje wymierzone w ekipę Janukowycza i trwały od listopada 2013 do lutego 2014 r.

 

Źródło: prezydent.pl, PAP