ZAPOWIEDŹ: Wizyta Prezydenta RP w Japonii - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

24.02.2015

ZAPOWIEDŹ: Wizyta Prezydenta RP w Japonii

W środę 25 lutego br. Prezydent RP Bronisław Komorowski udaje się z oficjalną dwudniową wizytą do Japonii. Prezydent spotka m.in. spotka się z Cesarzem Japonii Akihito. Prezydentowi towarzyszył będzie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej. Planowane jest też spotkanie szefa BBN z Sekretarzem Generalnym Rady Bezpieczeństwa Narodowego Japonii Shotaro Yachi.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Japonii została powołana do życia w grudniu 2013 r. Rada, wzorowana na modelu amerykańskim, ma umożliwić szybkie reagowanie i wzmocnić proces podejmowania decyzji w  zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Japonii. 7 stycznia 2014 r. utworzony został Sekretariat Bezpieczeństwa Narodowego (NSS), odpowiednik Biura Bezpieczeństwa Narodowego RP.

Propozycja nawiązania współpracy między BBN a NSS została przekazana przez stronę japońską jeszcze w ubiegłym roku. Spotkanie Szefa BBN z odpowiednikiem w Japonii było ustalone na listopad 2014 r., zostało jednak przełożone ze względu na zmianę terminu wizyty Prezydenta Bronisława Komorowskiego w Tokio.

W środę o godz. 12.30 w Wojskowym Porcie Lotniczym Okęcie w Warszawie odbędzie sie spotkanie Prezydenta z mediami przed wizytą w Japonii (akredytacje).