Szef BBN udał się z Prezydentem RP do Japonii - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

25.02.2015

Szef BBN udał się z Prezydentem RP do Japonii

W środę 25 lutego br. Prezydent RP Bronisław Komorowski udał się z oficjalną wizytą do Japonii. Prezydentowi towarzyszy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej, który podczas wizyty spotka się z sekretarzem generalnym Rady Bezpieczeństwa Narodowego Japonii Shotaro Yachi. Celem wizyty w Japonii jest ogłoszenie strategicznego partnerstwa polsko-japońskiego – podkreślał Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas środowego briefingu na lotnisku przed wylotem. W czasie pobytu zaplanowane są m.in. spotkania z Cesarzem i Cesarzową oraz premierem Japonii.

Prezydent przypomniał, że wizyta planowana była w listopadzie, ale została przesunięta. Dziękował stronie japońskiej za zrozumienie konieczności przesunięcia wizyty oraz za to, że będzie ona realizowana w pełnym politycznym i gospodarczym wymiarze.

- Celem wizyty jest ogłoszenie strategicznego partnerstwa polsko-japońskiego. Jest to fragment wcześniej przygotowanej strategii postępowania związanej z potrzebą zbudowania mocnej pozycji Polski w Azji, szukania polskich szans gospodarczych, także poprzez nawiązywanie szczególnych relacji z najwyżej rozwiniętymi krajami świata spoza Europy – zaznaczył Bronisław Komorowski.

Prezydent podkreślił, że wizyta ma swój wymiar polityczny, jakim jest właśnie partnerstwo strategiczne, ma na celu także nawiązanie bliższej współpracy w kilku ważnych dziedzinach, jak współpraca Japonii z NATO. – Polska jest zainteresowana, aby ta współpraca szła jak najdalej – ocenił.

- To także jest wspólne, bardzo zbliżone stanowisko Polski i Japonii, w kwestiach kryzysu wywołanego wojną Rosji przeciwko Ukrainie – zaznaczył. Jego zdaniem to stanowisko jest istotne z punktu widzenia wzmacniania polityki sprzyjającej wycofaniu się Rosji z postawy agresywnej wobec Ukrainy.

Bronisław Komorowski podkreślił, że ważnym obszarem jest także współpraca gospodarcza. - Japonia jest jedną z największych gospodarek świata. Japonia jest największym inwestorem w Polsce, jeśli chodzi o inwestorów azjatyckich. To ma swoje ogromne znaczenie, to jest także szansa dla nas na pogłębioną współpracę z korzyścią dla Polki, z korzyścią dla Japonii – ocenił.

Dodał, że podczas wizyty będzie mu towarzyszyła grupa przedsiębiorców. – Będziemy szukali dla nich partnerów w Japonii tak, aby zwiększyć szanse na polski eksport do Japonii. Zwiększenie polskiego eksportu w różnych obszarach to jest szansa na pogłębiony rozwój gospodarczy Polski i nowe miejsca pracy – akcentował. Wskazał tu m.in. na przemysł rolno-spożywczy.

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, obszarem pogłębionej współpracy mogą być technologie zagospodarowania węgla. – Japonia jest tu absolutnie liderem – ocenił.

- Trzecim obszarem współpracy jest kultura – wskazywał prezydent dodając, że to jest szansa na promocję polskiej kultury w Japonii.

W czwartek planowana jest audiencja Prezydenta RP i Małżonki u Cesarza i Cesarzowej Japonii. Na piątek przewidziano m.in. rozmowy z premierem Japonii, udział Prezydenta RP w inauguracji Polsko-Japońskiego Forum Gospodarczego, a także spotkanie Pary Prezydenckiej ze studentami i kadrą profesorską Wydziału Polonistyki Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych.

O zapowiedzi premiera Camerona ws. wsparcia dla Ukrainy

Jak wskazał prezydent, trzeba pamiętać, że to nie jest decyzja o wysłaniu wojsk angielskich na Ukrainę, a o wysłaniu instruktorów. - To ciekawe działanie, wpisujące się w podobny do polskiego punkt widzenia, że nie należy zamykać sobie możliwych opcji działania na rzecz wsparcia Ukrainy – powiedział, odnosząc się do zapowiedzi Davida Camerona, że Wielka Brytania pomoże w szkoleniu ukraińskich sił zbrojnych.

- Dlatego też prosiłem o powściągnięcie oczekiwań, że państwo polskie się odetnie od jakiejkolwiek perspektywy wspierania Ukrainy w tym obszarze. Pragnę przypomnieć, że to my mamy w jakiejś mierze dokonania w tym obszarze już o wiele wcześniej – mówił Bronisław Komorowski.

Wskazał na przykład tworzonej brygady litewsko-ukraińsko-polskiej, która będzie narzędziem szkolenia i kształcenia postaw żołnierzy ukraińskich, tak aby uzyskiwali w coraz większym stopniu realną możliwość zbliżenia do systemu wojskowego świata NATO.

Źródło: prezydent.pl, inf. własna