Rozstrzygnięcie konkursu "Innowacje dla Sił Zbrojnych RP" - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

25.02.2015

Rozstrzygnięcie konkursu "Innowacje dla Sił Zbrojnych RP"

25 lutego br. odbyła się uroczysta gala pt. „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP”, podczas której rozstrzygnięty został konkurs na najlepsze innowacyjne rozwiązania technologiczne w dziedzinie obronności. Szefa BBN reprezentował zastępca dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN Czesław Juźwik.

  • fot. WAT
    fot. WAT

Celem konkursu była promocja zaawansowanych technologicznie produktów i rozwiązań w obszarze obronności oraz aktywizowanie ośrodków naukowo-badawczych i osób prywatnych w poszukiwaniu ciekawych rozwiązań, które w przyszłości mogą być wykorzystane w Siłach Zbrojnych RP.

Konkurs zorganizował Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, przy współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. Ogłoszenia wyników dokonał gen. bryg prof. Zygmunt Mierczyk, który wraz z minister Beatą Oczkowicz oraz płk. Markiem Malawskim wręczył nagrody laureatom.

Konkurs rozegrano w dwóch kategoriach indywidualnej i zespołowej.

 

Laureatami konkursu w kategorii indywidualnej zostali:

  1. miejsce: mgr inż. Andrzej LEWANDOWSKI autor opracowania pt. Wykorzystanie łączności troposferycznej do zwiększenia zasięgu bezpilotowych środków latających.
  2. miejsce: dr inż. Roman BOGUCKI za opracowanie pt. Warunki zgrzewania tarciowego metodą Friction Stir Welding blach z niespawalnych i trudnospawalnych stopów aluminium serii 5000 i 7000 o grubości od 20 do 30 mm do systemów bezpieczeństwa.
  3. miejsce: mgr inż. Mirosław SZYMKOWIAK – który jest autorem projektu pt. Konstrukcja nowego typu silnika z wahaczowym mechanizmem korbowo-tłokowym.

Laureatami konkursu w kategorii zespołowej ogłoszono:

  1. miejsce: Firma ROSOMAK S.A, w której opracowano Kompleksowy symulator szkoleń załogi KTO Rosomak Jaskier/Tasznik.
  2. miejsce: Firma Metal-Master Sylwia Ładzińska za pracę pt. Propozycja budowy potencjału odstraszania w oparciu o system załogowych i bezzałogowych samolotów FLARIS.
  3. miejsce: Firma WB Electronics S.A. za rozwiązania pt. Szerokopasmowe radio indywidualne PERAD 4010.

Źródło: WAT