Spotkanie szefów rad bezpieczeństwa Polski i Japonii - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

27.02.2015

Spotkanie szefów rad bezpieczeństwa Polski i Japonii

Podczas oficjalnej wizyty Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Japonii doszło do pierwszego spotkania, towarzyszącego Prezydentowi, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego ministra Stanisława Kozieja z sekretarzem generalnym Rady Bezpieczeństwa Narodowego Japonii Shotaro Yachi. W czasie rozmów odniesiono się do bieżących problemów bezpieczeństwa globalnego, w tym przede wszystkim do konfliktu na rosyjsko-ukraińskiego. Mówiono także o nawiązaniu współpracy pomiędzy BBN a japońskim sekretariatem generalnym Rady Bezpieczeństwa Narodowego (National Security Secretariat, NSS).

Propozycja podjęcia współpracy między BBN a NSS została przekazana przez stronę japońską jeszcze w ubiegłym roku. Spotkanie szefa BBN z odpowiednikiem w Japonii było ustalone na listopad 2014 r., zostało jednak przełożone ze względu na zmianę terminu wizyty Prezydenta Bronisława Komorowskiego w Tokio. W grudniu zeszłego roku w BBN gościł także Kazuyuki Yamazaki, radca w gabinecie Sekretariatu Bezpieczeństwa Narodowego.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Japonii została powołana do życia w grudniu 2013 r. Rada, wzorowana na modelu amerykańskim, ma umożliwić szybkie reagowanie i wzmocnić proces podejmowania decyzji w  zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Japonii. 7 stycznia 2014 r. utworzony został Sekretariat Bezpieczeństwa Narodowego (NSS), odpowiednik Biura Bezpieczeństwa Narodowego RP.