Szef BBN w RDC: Powinniśmy unikać ciągłego spekulowania nt. wojny - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

09.03.2015

Szef BBN w RDC: Powinniśmy unikać ciągłego spekulowania nt. wojny

- Czy będzie wojna? – pytał gościa „Poranka RDC” ministra Stanisława Kozieja red. Grzegorz Chlasta. – Nie wiem czy na miejscu jest ciągłe spekulowanie na temat możliwości wybuchu wojny. Nie należy niepotrzebnie podbijać bębenka. I tak społeczeństwo ma wystarczająco dużo powodów, aby z zaniepokojeniem obserwować sytuację na Wschodzie. Jednak planiści muszą brać pod uwagę wszystkie scenariusze – mówił szef BBN. W czasie rozmowy poruszone zostały tematy obecnej polityki Rosji, reakcji świata zachodniego, a także polskich przygotowań obronnych.

POSŁUCHAJ ROZMOWY (www.rdc.pl)

- Niewątpliwie Rosjanie walczą teraz o swoją wielką pozycję. Nie tylko o Ukrainę, utrzymanie Donbasu, czy Krymu, ale zmianę ładu światowego – ocenił gen. Stanisław Koziej.

Krytycznie odniósł się do sytuacji na Rosji. – W Rosji jest rozbudzana psychoza. Bazą jest tworzenie zewnętrznych wrogów w wyobraźni wszystkich Rosjan – stwierdził gość „Poranka RDC”. Według niego prezydent Putin mobilizuje swoich rodaków i buduje imperium metodą zastraszania.

- Rosja znajduje się w krytycznym momencie. Przez izolację od świata zewnętrznego i straszenie wewnątrz kraju, zbudowało się napięcie, które jest trudno-sterowalne – powiedział gen. Stanisław Koziej. - Sztuczne tworzenie sytuacji psychologicznych może wymknąć się spod kontroli. Może okazać się, że ta rewolucja psychologiczna pożre swoje dzieci. Może się okazać, że te rozdmuchane siły zdmuchną tego, który to zbudował. To wszytko jest możliwe – dodał.

Dlatego tak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce. – Polska nie ma obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, ale to się niedługo zmieni – zapewniał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Źródło: rdc.pl, inf. własna