Szef BBN dla PAP: Rozmowy w Londynie o Ukrainie, WPBO i strategii bezpieczeństwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

12.03.2015

Szef BBN dla PAP: Rozmowy w Londynie o Ukrainie, WPBO i strategii bezpieczeństwa

Przewidywany rozwój wydarzeń na Ukrainie, realizacja postanowień szczytu NATO z Newport i wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony UE były głównymi tematami rozmów szefa BBN Stanisława Kozieja w Londynie. Szef BBN spotkał się ze swoim odpowiednikiem Kimem Darrochem – doradcą rządu ds. bezpieczeństwa narodowego, odbył też rozmowy w parlamencie i w MSZ, gdzie spotkał się z ministrem do spraw europejskich Davidem Lidingtonem.

„Rozmawialiśmy głównie o sytuacji bezpieczeństwa w Europie, zwłaszcza w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wymieniliśmy się ocenami zarówno co do prognoz rozwoju sytuacji strategicznej na Ukrainie, jak i możliwych opcji działania ze strony Rosji” – powiedział Koziej PAP. „Dużo czasu poświęciliśmy także sposobowi reakcji Zachodu na agresję Rosji” – dodał.

Poinformował, że rozmowy dotyczyły możliwych politycznych i ekonomicznych sposobów powstrzymywania Rosji. „Mówiliśmy o sankcjach i potrzebie ich utrzymania aż do pełnej realizacji postanowień z Mińska, a także o sposobach wsparcia dla Ukrainy, zarówno politycznych – w zakresie transformacji, działań doradczych, jak i gospodarczych, a także o sposobach wzmacniania potencjału obronnego – czy to przez pomoc w transformacji sił zbrojnych, szkolenia, ewentualnie przez dostarczenie wyposażenia” – powiedział szef BBN.

Rozmowy – jak powiedział – dotyczyły także zaplanowanego na przyszły rok szczytu NATO w Warszawie oraz konieczności realizacji postanowień szczytu w Newport, „dotyczących zwłaszcza wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu”.

Jednym z tematów była wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony (WPBO) w kontekście zbliżającego się czerwcowego szczytu Unii Europejskiej. „Brytyjskie stanowisko wobec WPBO jest znane i niezmienne, Brytyjczycy nie uważają za zasadne budowy struktur militarnych UE, by nie dublować rozwiązań NATO, za zasadne uznają natomiast podejmowanie działań politycznych” – przypomniał szef BBN.

Dodał, że rozmowy dotyczyły też prac nad strategiami bezpieczeństwa trwającymi w Polsce i Wielkiej Brytanii. „Umówiliśmy się z moim odpowiednikiem na dalsze konsultacje” – powiedział Koziej.

Źródło: PAP