Szef BBN dla TOK FM: Obecne ćwiczenia NATO są efektem szczytu w Newport - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

20.03.2015

Szef BBN dla TOK FM: Obecne ćwiczenia NATO są efektem szczytu w Newport

Szef BBN minister Stanisław Koziej 20 marca br. był gościem Poranka w TOK FM. Rozmowa z red. Jackiem Żakowskim dotyczyła przede wszystkim ćwiczeń wojskowych NATO oraz współpracy z Ukrainą.

Odpowiadając na pytanie czy obecne intensywne działania NATO na wschodniej flance to początek III wojny, szef BBN mówił: - Wojny na pewno nie. Jeśli już, to są to działania, żeby do wojny doszło. Najwyżej jest to początek nowej zimnej wojny, jeśli już w tej fazie nie jesteśmy.

Gość TOK FM tłumaczył: - Mamy nową sytuację, gdzie Rosja dokonała zwrotu od zgody na miękką współpracę z Zachodem w latach 90. W ostatnich latach sytuacja się zmieniła. To co robi NATO, czy USA na wschodniej flance to reakcja na ten zwrot. Jak mówił szef BBN Zachód musi się ubezpieczać w sytuacji, kiedy po stronie rosyjskiej dokonywana jest tak radykalna zmiana.

Minister S. Koziej dodał, że istotą NATO jest obrona bezpieczeństwa terytorium Państw członkowskich. Jeżeli jakiekolwiek państwo czuje sie zagrożone, ma prawo dopominać się o bezpieczeństwo. I tak sie stało z państwami wschodniej flanki. Dlatego na ostatnim szczycie NATO w Newport była omawiana ta problematyka. Stąd też decyzje o przybywaniu sił NATO na ćwiczenia na wschodnią flankę.

Komentując temat ewentualnego dozbrajania Ukrainy, szef BBN mówił: - Moim zdaniem dostarczenie broni Ukrainie jest prawdopodobne i zależy od realizacji postanowień z Mińska. Mińsk określił pewną linię graniczną, jeżeli Rosja by ją przekroczyła, państwa zachodnie były by skłonne podjąć decyzję dozbrojenia Ukrainy. Jeżeli chodzi o ewentualne sposoby dostarczania uzbrojenia przez Polskę, to w czasie ostatniej wizyty sekretarza ukraińskiej rady bezpieczeństwa narodowego O. Turczynowa umówiliśmy się, że nie będziemy o tym publicznie mówić. To temat do niejawnych rozmów między upoważnionym ekspertami naszych państw. 

 

POSŁUCHAJ ROZMOWY

 

Źródło: TOK FM