Szef BBN dla PAP: Porozumienie z Iranem zmniejsza napięcie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

03.04.2015

Szef BBN dla PAP: Porozumienie z Iranem zmniejsza napięcie

Porozumienie w sprawie programu nuklearnego Iranu nie rozwiązuje problemu, ale zmniejsza napięcie międzynarodowe – ocenił w piątek szef BBN Stanisław Koziej. „To w sumie optymistyczne, że znaleziono kompromisową formułę stworzenia szansy na kontynuowanie negocjacji. Bo to porozumienie jeszcze nie rozstrzyga ostatecznie problemu, ale redukuje na parę miesięcy międzynarodowe napięcie, które i tak jest duże w związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim oraz wewnątrzislamskim na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej” – powiedział Koziej PAP.

Wyraził nadzieję, że ogólne założenia porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego „zostaną doprecyzowane w nadchodzących tygodniach i wcielone w życie”. „Ale ryzyka na tej drodze wciąż istnieją” – zastrzegł.

W czwartek w Lozannie przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Niemiec i Rosji oraz Iranu doszli do porozumienia, które otwiera drogę do umowy w sprawie irańskiego programu nuklearnego i międzynarodowego nadzoru nad nim. Porozumienie zakłada ograniczenie irańskich zdolności do wzbogacania uranu i redukcję potencjału irańskich instalacji atomowych.

W zamian za ograniczenie programu, nałożone na Iran amerykańskie i europejskie sankcje maja zostać zniesione, ale dopiero wtedy, gdy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdzi wywiązywanie się przez Teheran ze swych zobowiązań. Sankcje będą mogły być ponownie wprowadzone, jeśli umowa nie będzie przestrzegana.

Przez 25 lat mają być prowadzone inspekcje irańskiego łańcucha dostaw uranu. Rozmowy w sprawie umowy mają być kontynuowane.

Źródło: PAP