Wizyta robocza prezydenta RP w USA - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Wizyta robocza prezydenta RP w USA

 

8 lutego 2005 roku prezydent RP Aleksander Kwaśniewski udał się z dwudniową wizytą roboczą do Stanów Zjednoczonych.

Po przylocie prezydent RP wziął udział w obiedzie, w którym uczestniczyli czołowi członkowie amerykańskich ośrodków politologicznych oraz ambasadorowie Litwy, Luksemburga, RFN, Ukrainy i Komisji Europejskiej.

W dniu 9 lutego, drugiego dnia wizyty, prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wziął udział w śniadaniu z udziałem członków Izby Reprezentantów oraz spotkał się ze Zbigniewem Brzezińskim.

Następnie prezydent RP udał się do Białego Domu, gdzie spotkał się z prezydentem Stanów Zjednoczonych George`m W. Bushem.

Po spotkaniu z prezydentem USA G. W. Bushem, prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wyraził zadowolenie, iż obaj prezydenci mogli już po raz czwarty spotkać się w Białym Domu. Powiedział, iż rozmawiali o współpracy polsko-amerykańskiej, która - jak podkreślił prezydent A. Kwaśniewski - ma strategiczny charakter. Rozmawiano też o Iraku.

Prezydent RP pozytywnie ocenił fakt, że w polityce transatlantyckiej Ameryka wraca do bliskiej współpracy z europejskimi sąsiadami.

Prezydent A. Kwaśniewski zapowiedział, iż obaj prezydenci przyjęli tzw. "mapę drogową" rozwiązania problemu wizowego, co wiąże się z wprowadzeniem decyzji, które będą ułatwiać dostęp obywateli polskich do wiz. Przede wszystkim będzie to oznaczało anulowanie zaszłości sprzed 1989 roku, tworzenie łatwiejszych procedur, przejrzenie dotychczasowych aktów, które określają sprawy wizowe oraz współpracę z Kongresem. Prezydent Aleksander Kwaśniewski podkreślił także znaczenie współpracy międzynarodowej w sprawie ukraińskiej.