Szef BBN dla radiowej Trójki: Zabiegamy o strategię bezpieczeństwa zewnętrznego UE - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

29.04.2015

Szef BBN dla radiowej Trójki: Zabiegamy o strategię bezpieczeństwa zewnętrznego UE

Przedstawiona wczoraj unijna strategia bezpieczeństwa na lata 2015-2020, dotyczy bezpieczeństwa wewnętrznego. My zabiegamy o przyjęcie strategii bezpieczeństwa zewnętrznego. Staramy się, aby Unia stała się podmiotem strategicznym, miała tu stosowne procedury, mechanizmy i zasady postępowania - mówił szef BBN minister Stanisław Koziej w Salonie politycznym Trójki na antenie Programu III Polskiego Radia.

POZŁUCHAJ ROZMOWY

Zdaniem szefa BBN obecnie możemy zaobserwować trzy główne źródła zagrożeń dla Europy. Minister S. Koziej zaliczył do nich zmianę strategiczną, jaka dokonała się na Wschodzie w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, sytuację na południu Unii, związaną z migracjami ale też aktywnością Państwa Islamskiego oraz odnawianie się wewnętrznego terroryzmu w państwach Europy Zachodniej.

Szef BBN uważa, że w najbliższych miesiącach rosyjska ofensywa na Ukrainę na wielką skalę byłaby nieracjonalnym rozwiązaniem z punktu widzenia tego państwa. - Gdyby Rosja ruszyła z ofensywą, to automatycznie doszłoby do przedłużenia sankcji UE i być może nałożenia nowych - zauważył.

Według ministra S. Kozieja, w tym momencie Rosja nie jest w dobrej sytuacji strategicznej. - Rosjanie odczuwają m.in. skutki nałożonych sankcji, skutki zerwania więzi gospodarczych z Ukrainą, izolacji politycznej. Także rosyjska opinia publiczna niezbyt chętnie odnosi się do eskalacji konfliktu - powiedział. Szef BBN zaznaczył także, że Europa w takiej sytuacji nie powinna zwalniać nacisków na Rosję i nadal wymuszać realizację postanowień zawartych w Mińsku.

W dalszej części rozmowy minister S. Koziej odnosił się m.in. do kontraktów na uzbrojenie polskiej armii.