Szef BBN dla TVN24 BiŚ: BBN musi zajmować się sprawami bezpieczeństwa w sposób merytoryczny - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

26.05.2015

Szef BBN dla TVN24 BiŚ: BBN musi zajmować się sprawami bezpieczeństwa w sposób merytoryczny

26 maja br. szef BBN minister Stanisław Koziej był gościem programu Otwarcie Dnia na antenie TVN24 Biznes i Świat. Rozmowa z red. Janem Niedziałekiem dotyczyła m.in. bieżących spraw bezpieczeństwa oraz zmian czekających Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w związku z wyborem nowego Prezydenta.

 

ZOBACZ ROZMOWĘ

W ocenie szefa BBN, Polska jest obecnie krajem względnie stabilnym i bezpiecznym. Mimo, że zagrożenia ostatnio wyraźnie wzrosły, to gotowość do działania, zarówno nasza własna, jak i NATO, została podniesiona. Zdaniem S. Kozieja, Polacy oczekują od władz zapewniania bezpieczeństwa, czyli budowania własnego potencjału, organizowania wsparcia sojuszniczego, wszystkiego co prowadzi do budowy racjonalnej siły obronnej.

Pytany o zmianę na stanowisku szefa BBN, S. Koziej powiedział, że chciałby w sposób spokojny i racjonalny przekazać instytucję tak ważną dla bezpieczeństwa państwa jak Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

S. Koziej wyraził również zdanie, że BBN - które realizuje zadania związane m.in. z budowaniem strategii państwa - powinno być apolityczne i przede wszystkim w sposób merytoryczny zajmować się sprawami bezpieczeństwa.

Jak zaznaczał szef BBN, Biuro ma długofalowy program działania, z określonymi prorytetami, który będzie chciał przekazać swojemu następcy. Zastrzegł jednak, że to oczywiście do nowego szefa BBN będzie należało określenie kierunków polityki Biura. - Wierzę, że będzie to polityka kontynuacji, dlatego że to co robiliśmy w obszarze bezpieczeństwa przez ostatnie lata jest - w mojej ocenie - dobrym kierunkiem - powiedział S. Koziej, dodając, że chodzi np. o przeniesienie priorytetów z działań ekspedycyjnych na obronę własnego terytorium, dążenie do większej obecności NATO na terenie Polski czy pobudzania UE do większej aktywności w obszarze bezpieczeństwa.

Według szefa BBN najważniejsze obecne wyzwania związane są m.in. z zaplanowanym na 2016 r. szczytem NATO w Warszawie oraz najbliższym, czerwcowym szczytem UE poświęconym wspólnej polityce bezpieczeństwa. Ponadto istotne jest strategiczne ukierunkowywanie dalszego rozwoju sił zbrojnych - wydanie Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej i określenie głównych kierunków rozwoju sił zbrojnych na kolejną dekadę. Według szefa BBN nowe priorytety modernizacyjne powinny obejmować cyberobronę, bezzałogowce i broń precyzyjnego rażenia. Chodzi o obszary najbardziej nowoczesne, gdzie mamy już pewne przyczółki, ale jesteśmy dopiero na początku drogi. Dlatego na nich należałoby się skoncentrować w najbliższych latach - mówił S. Koziej.