Konferencja „Nauka-Przemysł-Obronność” i konkurs pod patronatem Prezydenta RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

26.05.2015

Konferencja „Nauka-Przemysł-Obronność” i konkurs pod patronatem Prezydenta RP

26 maja br. w Warszawie odbyła się, organizowana przez MON, Konferencja „Nauka-Przemysł-Obronność”. W jej trakcie wręczono także nagrody w III konkursie na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z obszaru obronności. W kapitule konkursu, objętego patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, zasiadał szef BBN minister Stanisław Koziej.

W konferencji w imieniu szefa BBN wziął udział dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi gen. Lech Konopka. Wygłosił on wystąpienie dotyczące prac badawczo-rozwojowych w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, kładąc nacisk na tzw. III falę modernizacyjną.

Nawiązując do stawianych w ostatnim czasie tez, głównie przez ekspertów związanych ze środowiskiem, że powodzenie konsolidacji polskiego przemysłu i modernizacja SZ RP mogą się powieźć przy spełnieniu trzech warunków: wprowadzeniu innowacji, synergii działań na linii wojsko-przemysł-nauka oraz oparciu potencjału obronnego kraju na polskim przemyśle zbrojeniowym, gen. Konopka podkreślił, że naukę, przemysł zbrojeniowy i obronność państwa łączy złożona relacja współzależności. Zaznaczył, iż jakość i zdolności Sił Zbrojnych do obrony państwa zależą od stopnia synergii tych trzech obszarów.

W dalszej części wystąpienia, gen. Konopka odniósł się ponadto jak wyglądała współpraca nauki, przemysłu i użytkownika końcowego, którym jest wojsko, w kontekście pierwszych prób konsolidacji przemysłu zbrojeniowego i pierwotnych planów modernizacyjnych naszej armii. Podkreślił także, że plany te mogą, a nawet powinny ulegać modyfikacjom, w zależności od rozwoju sytuacji geopolitycznej, w jakiej znajduje się Polska. Tym samym przypomniał uczestnikom konferencji o konflikcie za naszą wschodnią granicą.

Kończąc swe wystąpienie, zaznaczył: „Dzisiejsze poszukiwanie synergii pomiędzy nauką, przemysłem, a obronnością - musi uwzględniać tę strategiczną zmianę środowiska bezpieczeństwa i czynnik czasu. Nie wystarczy systematycznie tworzyć i dostarczać nowe zdolności - one muszą się pojawiać i być wdrażane w odpowiedniej skali i we właściwym momencie. Skróceniu musi ulec cykl: badania-produkcja-wdrożenie. W przeciwnym razie pozyskane zdolności będą przeciwskuteczne - na przykład nie odegrają właściwej roli jako czynnik odstraszania potencjalnego agresora”.

***

Nagrodę I stopnia w kategorii na najlepszą pracę naukową lub rozwojową otrzymał Wojskowy Instytuty Łączności za pracę badawczą „Sprzętowa generacja losowych ciągów binarnych”. Nagrodę II stopnia zdobyli wykonawcy pracy badawczej na temat opracowania technologii heterogenicznego paliwa rakietowego oraz wykonania demonstratorów 122 mm pocisku rakietowego o wydłużonym zasięgu, trzecią nagrodę otrzymali – autorzy pracy „Wibracyjny system elektronicznego ostrzegania z czujnikami drgań z AFP”.

W kategorii na najlepsze wdrożenie produktu będącego wynikiem badań naukowych lub prac rozwojowych nagrodę I stopnia otrzymał Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” Sp. z o.o. za pracę „Most towarzyszący na podwoziu samochodowym MS-20 kr. DAGLEZJA”. Nagrodę II stopnia zdobyła Wojskowa Akademia Techniczna, PCO S.A. za pracę „Strzelecki celownik termowizyjny „RUBIN”.

Wyróżnienie w kategorii najlepszy patent za wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy lub prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, chroniony prawem własności przemysłowej, uzyskany w wyniku realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych otrzymali: Instytut Przemysłu Organicznego, Bumar Amunicja Spółka Akcyjna, Polski Holding Obronny Sp. z o.o., ZPS „GAMRAT” Sp. z o.o.