Szef BBN w TVP Info o nowoczesnych technologiach i globalnym bezpieczeństwie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

29.05.2015

Szef BBN w TVP Info o nowoczesnych technologiach i globalnym bezpieczeństwie

Technologia rewolucjonizuje taktykę, a taktyka operacje i strategię – mówił szef BBN o wpływie nowoczesnych technologii wykorzystywanych w siłach zbrojnych na charakter współczesnego pola walki. 29 maja br. minister Stanisław Koziej był gościem red. Barbary Czajkowskiej w programie "Kod dostępu" w TVP Info.

W czasie rozmowy poruszone zostały m.in. tematy przyszłościowych technologii wykorzystywanych w siłach zbrojnych, takich jak systemy "Żołnierz Przyszłości" czy systemy bezzałogowe. 

Szef BBN zwracał też uwagę, że Chiny, które od lat metodycznie i zdecydowanie wzmacniające swój arsenał wojskowy, w tymwwłaśnie w obszarze przyszłoscowych technologii, często traktowane są dziś jako kandydat do przejęcia przewodnictwa w polityce światowej od USA.

Odnosząc się do problemu dynamicznego wzrostu potencjałów wojskowych państw Azji, szef BBN stwierdził, że Europa i Zachód, po okresie zimnej wojny wciąż żyją w ułudzie zachłyśnięcia się pokojem i próbami liberalnego podejścia do budowy systemu bezpieczeństwa. Tymczasem reszta świata w sferze bezpieczeństwa postępuje według zasad realizmu politycznego i koncentruje się na własnych interesach. Dziś Zachód, szczególnie w obliczu konforntacji z Rosją, powinien poddać refleksji ten kierunek polityki.

Jednym z tematów programu była także kwestia nuklearyzacji Bliskiego Wschodu w kontekście rozmów amerykańsko-rosyjskich i sprzedaży Iranowi rosyjskiego systemu obrony powietrznej.

ZOBACZ ROZMOWĘ