Szef BBN w Polsat News: NATO ćwiczy przeciwko zagrożeniom, które stwarza Rosja - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

08.06.2015

Szef BBN w Polsat News: NATO ćwiczy przeciwko zagrożeniom, które stwarza Rosja

- Rosja prowadzi działania - być może także wewnątrz Ukrainy - aby obalić obecną władzę ukraińską, bądź obezwładnić ją na tyle, by w stosunku do odrywających się od Ukrainy regionów podejmowała działania korzystne dla Rosji - mówił szef BBN w Polsacie News 8 czerwca br.

Jak dodawał minister Stanisław Koziej być może będziemy tez świadkami zamachów terrorystycznych na terytorium Ukrainy, mających pokazać, że państwo i siły bezpieczeństwa są nieskuteczne. Rosja chce tym doprowadzić do wzrostu oporu wobec obecnej - i tak słabej, jeżeli chodzi o wprowadzanie koniecznych reform - władzy.  Tym bardziej, że bez reform na Ukrainie Zachód nie będzie mógł uruchamiać kolejnych transzy pomocy dla niej. W interesie Rosji, jest słaba Ukraina, ale to nie znaczy też, że musi ją podbić militarnie. 

Odnosząc się do tematu odbywających się obecnie na wschodniej flance ćwiczeń NATO: Saber Strike, Noble Jump oraz Baltops, szef BBN podkreślał: - Kilka lat temu mówiliśmy o tym, aby NATO wreszcie zaczęło prowadzić ćwiczenia z artykułu 5. Traktatu waszyngtońskiego. Dzisiaj stały się one chlebem powszednim, co znaczy że zagrożenia są realne i sojusznicy je dostrzegają.

Szef BBN zaznaczył także, że chociaż NATO ćwiczy reagowanie przeciwko zagrożeniom, które stwarza Rosja, manewry nie są bezpośrednią odpowiedzią na bieżące jej działania. Ich przeprowadzenie zostało zaplanowane już w zeszłym roku. 

ZOBACZ ROZMOWĘ