Wizyta oficjalna prezydenta Republiki Azerbejdżanu z Małżonką w Polsce - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Wizyta oficjalna prezydenta Republiki Azerbejdżanu z Małżonką w Polsce

 

30 marca 2005 roku na zaproszenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego z oficjalną wizytą do Polski przybył prezydent Republiki Azerbejdżanu Ilham Alijew z Małżonką.

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyło się spotkanie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z prezydentem Republiki Azerbejdżanu w wąskim gronie, a następnie prezydenci objęli przewodnictwo rozmów plenarnych z udziałem delegacji Polski i Azerbejdżanu.

Po zakończeniu rozmów plenarnych nastąpiła ceremonia podpisania dokumentów. Podpisane zostały:

  • "Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Azerbejdżanu o współpracy w dziedzinie obronności";

  • "Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Azerbejdżanu o współpracy gospodarczej";

  • "Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Azerbejdżanu o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach celnych".

Podczas uroczystości minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński przekazał ministrowi obrony Azerbejdżanu materiały archiwalne dokumentujące obecność oficerów Azerbejdżanu w Wojsku Polskim II Rzeczypospolitej.

Następnie prezydenci spotkali się z dziennikarzami i wygłosili oświadczenia. Zwracając się do zebranych prezydent RP Aleksander Kwaśniewski powiedział m.in.:

"Panie Prezydencie, Szanowni Państwo!

Witamy Prezydenta Republiki Azerbejdżanu, Pana Alijewa, w związku z oficjalną wizytą w Polsce. Mieliśmy w ostatnich latach bardzo wiele kontaktów. Ja w 1999 roku składałem swoją wizytę oficjalną w Azerbejdżanie, pan Alijew był tutaj w Polsce przy okazji Forum Ekonomicznego. Będzie obecny na Szczycie Rady Europy za dwa miesiące. Mieliśmy również okazję do spotkań w różnych innych miejscach, a więc można powiedzieć, że kontakty prezydentów są bardzo żywe, podobnie jak i kontakty na szczeblu rządowym. Polska bardzo docenia wielkie przemiany, które dokonują się w Azerbejdżanie, zarówno, gdy chodzi o demokratyzację kraju, gdy chodzi o rozwój ekonomiczny, a także o współpracę z tak ważnymi dla nas Polaków instytucjami jak Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki. Obiecaliśmy, że będziemy tym formom współpracy Azerbejdżanu z NATO i z Unią Europejską udzielali pełnego poparcia, więcej, że mogą również korzystać z naszych doświadczeń, tak aby można było tę współpracę rozwijać, i żeby ona jak najlepiej służyła zarówno Azerbejdżanowi, jak i Unii Europejskiej. Jesteśmy jako Polska zainteresowani wielkimi projektami, które Azerbejdżan przedstawił Unii Europejskiej szczególnie, gdy chodzi o kwestie gazu i ropy. Są zaawansowane projekty przekazu ropy naftowej, a w następnym okresie gazu z Morza Kaspijskiego przez Azerbejdżan, Gruzję, dalej do Europy. My rozmawiamy o możliwości włączenia do tych projektów, tej nici, która dla nas jest bardzo ważna, czyli Odessa-Brody-Gdańsk. Wydaje się, że jest to w tej chwili jeden z istotniejszych planów ekonomicznych, infrastrukturalnych, jaki mamy w Europie. Chcę również poinformować, iż te umowy, które dziś podpisaliśmy, dają gwarancję, że będzie rozwijała się współpraca gospodarcza pomiędzy naszymi krajami, że uregulujemy kwestie celne, co będzie pomagało w rozwoju i współpracy gospodarczej, że będzie podpisana umowa o współpracy małych i średnich przedsiębiorstw, będzie również podpisany list intencyjny o współpracy w dziedzinie rolnictwa, a także o współpracy w dziedzinie rynku pracy. Chcę poinformować, że została podpisana również umowa o współpracy w dziedzinie obronności. W czerwcu tego roku Minister Obrony Narodowej Rzeczpospolitej, pan Jerzy Szmajdziński złoży wizytę w Azerbejdżanie, a takim gestem przyjaznym, jaki mieliście Państwo okazję zaobserwować, było przekazanie dokumentacji, jaka znajduje się w polskich archiwach, oficerów azerskich, którzy w okresie międzywojennym służyli w polskim wojsku. Mamy nadzieję, że również będzie to nawiązanie do dobrej współpracy w dziedzinie historycznej, ponieważ okazuje się, że na terenie Azerbejdżanu są również miejsca gdzie przebywali Polacy po Powstaniu Styczniowym, więc dla wyspecjalizowanych instytucji historycznych jest również miejsce dla interesującej współpracy.

Rozmawiałem z Panem Prezydentem Alijewem o sytuacji regionalnej o tym, co dzieje się na Kaukazie, mówiliśmy o kwestii relacji sprawy Nagornego Karabachu, która jest bardzo ważna dla Azerbejdżanu, mówiliśmy o tych wydarzeniach, które miały miejsce na Ukrainie o tym, co stało się ostatnio w Kirgistanie. Dokonaliśmy przeglądu tych kwestii, nasze stanowiska są więc znane i chcę również powiedzieć, że cieszą nas bardzo dwie rzeczy, które są takimi bardzo konkretnymi elementami dobrej współpracy polsko-azerskiej. Od ubiegłego roku w Polsce mamy otwartą Ambasadę Azerbejdżanu. Nie tylko jest to otwarta ambasada, ale kieruje nią wybitny polityk azerski, były minister spraw zagranicznych, którego aktywność bardzo wysoko oceniamy, pan Gulijew, a z drugiej strony cieszymy się, że strona azerbejdżańska tak wysoko ocenia działalność naszego przedstawiciela w OBWE, Pana Kasprzyka, którego przy okazji przedstawiam państwu, który od lat stara się pomagać krajom regionu w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań w niełatwych sprawach. Tyle streszczania naszych rozmów. Raz jeszcze witam Pana Prezydenta. Mówiliśmy także o Iraku, to jest o naszej aktywności militarnej bo tak się składa proszę państwa, że polscy i azerbejdżańscy żołnierze są w trzech miejscach razem: w Iraku, w Afganistanie oraz w Kosowie i uzyskałem deklarację od Pana Prezydenta Alijewa, że w Iraku będą oni pozostawać dalej oczywiście w ramach wojsk koalicyjnych będziemy tam działać wspólnie, do momentu dopóki będzie to niezbędne".

Zwracając się do dziennikarzy prezydent Republiki Azerbejdżanu powiedział:

"Po pierwsze chciałbym podziękować Panu Prezydentowi za zaproszenie do odwiedzenia tego pięknego kraju. Jestem bardzo zadowolony z poziomu naszych stosunków dwustronnych we wszystkich dziedzinach. Mamy bardzo dobre stosunki polityczne, utrzymujemy stały dialog polityczny. Jeżeli chodzi o aspiracje polityczne, Polska i Azerbejdżan znajdują się w tym samym obozie. Jak powiedział Pan Prezydent, mówiliśmy o szerokim spektrum spraw związanych ze stosunkami dwustronnymi, regionalnymi i międzynarodowymi. Azerbejdżan jest ściśle przywiązany do swojej polityki i integracji ze strukturami euro-atlantyckimi. Ta polityka jest już realizowana od ponad dziesięciu lat i osiąga dobre rezultaty. Jest to duży priorytet w naszej polityce zagranicznej. Mówiliśmy także o dalszym wsparciu udzielanym przez Polskę naszym staraniom zmierzającym ku integracji z Unią Europejską i NATO. Azerbejdżan aktywnie działa na rzecz integracji z tymi organizacjami, jesteśmy teraz członkiem nowej polityki sąsiedzkiej Unii Europejskiej i ściśle współpracujemy z NATO w sprawach indywidualnego programu partnerskiego. Nasze wojska polskie i azerskie, stoją ramię w ramię w różnych częściach świata, pomagają utrzymywać pokój i stabilność w Kosowie, Afganistanie i Iraku. Jest również bardzo ważny czynnik, który nas łączy, mamy bardzo dobre perspektywy na rozwój współpracy gospodarczej. Dzisiaj była o tym również mowa podczas spotkania z Panem Prezydentem, była mowa o dalszym rozwoju gospodarczym. Potencjał gospodarczy obydwu państw stale wzrasta, nasze państwa mają historię udanego wdrażania reform gospodarczych. Wydaje mi się, że z czasem gdy nasz potencjał gospodarczy będzie wzrastał, Azerbejdżan będzie mógł odgrywać większą rolę w dwustronnych stosunkach handlowo - gospodarczych. Nasze gospodarki mają charakter rynkowy, są liberalne. Azerbejdżan cieszy się wolnościami, swobodami gospodarki rynkowej. Przejście z systemu komunistycznego do systemu gospodarki wolnorynkowej nie było proste, nie było łatwe, ale wydaje mi się, że udało nam się osiągnąć tego rodzaju transformację. Dzisiaj wzrost gospodarczy Azerbejdżanu, który w tym roku osiągnie około 12 do 14 procent, pokazuje, że wybór ten był odpowiedni.

Mówiliśmy również o sprawach dotyczących bezpieczeństwa regionalnego i współpracy regionalnej. Azerbejdżan, jeżeli chodzi o region południowego Kaukazu odgrywa bardzo ważną rolę jako państwo, które ma olbrzymie zasoby naturalne, bardzo dobrą infrastrukturę transportową, dobre położenie. Wszystkie te czynniki tworzą świetlaną przyszłość dla naszego rozwoju politycznego i gospodarczego. Nie mam żadnych wątpliwości, że udane wdrożenie naszych projektów energetyczno - transportowych, korytarza wschód - zachód pomoże rozwinąć nasz kraj, a także posłuży wszystkim naszym przyjaciołom w rodzinie. Nasz region potrzebuje stabilności, pokoju i bezpieczeństwa. Jednym z niebezpieczeństw dla regionu jest konflikt pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem. O tym również była mowa podczas naszego spotkani. Poinformowałem Pana Prezydenta na temat obecnego statusu naszych negocjacji z Armenią, o różnych potencjalnych sposobach rozwiązania konfliktu. Azerbejdżan chce rozstrzygnąć ten konflikt na podstawie międzynarodowych norm prawnych. Uważamy, że każda kwestia sporna, każda kłótnia musi być rozstrzygana na podstawie prawa międzynarodowego, a nie na podstawie indywidualnych oczekiwań, dążeń czy aspiracji. Dzisiaj międzynarodowe normy prawne mówią, że trzeba przestrzegać integralności terytorialnej każdego kraju. Azerbejdżan ucierpiał z powodu okupacji, jego suwerenność i integralność terytorialna została naruszona i teraz ma pełną rację żądając przywrócenia tej integralności. Wielu obywateli Azerbejdżanu musiało stać się uchodźcami, ze względu na politykę czystek etnicznych. Mamy nadzieję, że te negocjacje utworzą dla nas nowe pole, nowe możliwości odnalezienia możliwości pokojowego rozwiązania tego konfliktu w Nagornym Karabachu. Jeśli tak się stanie to wszystkie państwa na południowym Kaukazie będą mogły zintegrować się z Europą. Dzisiaj niestety nie mamy tak komfortowej sytuacji, ale mam nadzieję, że w przyszłości również Polska odegra bardzo ważną rolę w organizacjach takich jak OBWE czy ONZ i pomoże rozwiązać w sposób pokojowy konflikt pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem. Jeszcze raz chciałbym podziękować za tę możliwość odwiedzenia tego pięknego kraju, byłem w Polsce wielokrotnie, znamy się z Panem Prezydentem od wielu lat i jak pewnie państwo wiedzą mamy długą historię Polskiej obecności w Azerbejdżanie. Piękne domy, pałace, dzieła sztuki naszej architektury zostały stworzone właśnie przez Polaków, których będziemy pamiętać na zawsze. Myślę, że ten nowy etap w naszych stosunkach dwustronnych otwiera dla nas szeroką perspektywę dla dalszej udanej współpracy. Chciałbym jeszcze raz podziękować za gościnność i życzyć Polakom i rządowi polskiemu dobrobytu i sukcesów. Dziękuję".