Wizyta oficjalna prezydenta Słowenii w Polsce - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Wizyta oficjalna prezydenta Słowenii w Polsce

13 kwietnia 2005 roku na zaproszenie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego z oficjalną wizytą do Polski przybył prezydent Republiki Słowenii Janez Drnovszek.

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyło się spotkanie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z prezydentem Republiki Słowenii w wąskim gronie, a następnie prezydenci objęli przewodnictwo rozmów plenarnych z udziałem delegacji Polski i Słowenii.

Po zakończeniu rozmów plenarnych nastąpiła ceremonia podpisania "Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowenii o współpracy w dziedzinie zapobiegania klęskom żywiołowym i innym wypadkom oraz w usuwaniu ich następstw".

Po spotkaniu prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział m.in.:

"Z Panem Prezydentem Drnovszkiem mamy okazję znać się od bardzo wielu lat i spotykać regularnie od roku 1990. Miałem honor jako prezydent gościć go, kiedy odbywał oficjalną wizytę jako premier Słowenii. Dzisiaj cieszę się bardzo, że możemy gościć Pana Prezydenta Drnovszka w czasie jego oficjalnej wizyty do Polski.

Nasze rozmowy przekonały nas, że stosunki między Polską i Słowenią są na najwyższym poziomie i w najlepszym stanie. Nasze kraje zrealizowały swoje strategiczne cele, jakimi były obecność w NATO i w Unii Europejskiej. Jesteśmy aktywni w regionie, a także rozwinęliśmy w tym czasie kilkunastu ostatnich lat bardzo dynamicznie zarówno kontakty gospodarcze, handlowe (...)

Mówiliśmy o Traktacie Konstytucyjnym, który został już przez Słowenię przyjęty i chcielibyśmy, aby wszystkie kraje europejskie ten Traktat Konstytucyjny we właściwej dla siebie formie przyjęły. Mówiliśmy o naszym przekonaniu, co do popierania rozwiązań finansowych w perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2007-2013, wyrażaliśmy nasze wsparcie dla programów rozszerzenia Unii Europejskiej, które powinny pokazywać perspektywę europejską takim krajom jak Ukraina, ale także krajom bałkańskim i zapowiedzieliśmy, że we wszystkich sprawach europejskich, na poziomie rządowym i na poziomie eksperckim gotowi jesteśmy do dalszej współpracy.

Rozmawialiśmy o Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, a to z tego względu, że Słowenia przewodniczy teraz tej organizacji. Podkreśliliśmy, że zależy nam na jej umacnianiu, na tym, aby realizowała swoje podstawowe zadania i mówiliśmy także o Organizacji Narodów Zjednoczonych. Słowenia przedstawiła swoje stanowisko na rzecz utrzymania regionalnej Grupy Europy Wschodniej, która współpracując ze sobą może mieć większy wpływ na to, co dzieje się w Organizacji Narodów Zjednoczonych (...)"