Belgijska Para Królewska z oficjalną wizytą w Polsce - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

13.10.2015

Belgijska Para Królewska z oficjalną wizytą w Polsce

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się we wtorek oficjalna wizyta w Polsce Króla Belgów Filipa i Królowej Matyldy. Polskę odwiedza również szef MSZ Belgii.

Przed południem Para Królewska spotkała się polską Parą Prezydencką, po czym odbyły się rozmowy pod przewodnictwem Prezydenta RP i Króla Belgów. Uczestniczył w nich także szef BBN minister Paweł Soloch.

- Wierzę w to głęboko, że ta ważna wizyta belgijskiej Pary Królewskiej przyczyni się do intensyfikacji relacji – mówił po spotkaniu prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślał, jest duża szansa na rozwój relacji zarówno w obszarach ekonomicznych i gospodarczych, jak i w kwestiach współpracy naukowej czy wymiany młodzieży. - To rzeczywiście niezwykle istotne zwłaszcza na forum Unii Europejskiej, gdzie chcielibyśmy pogłębiać współpracę z naszymi partnerami – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda dziękował Królowi Filipowi za to, że Polacy są dobrze przyjmowani i traktowani w Belgii. Przypomniał, że nasze dobre relacje sięgają lat trzydziestych XIX wieku, gdy Belgowie, podobnie jak Polacy w Powstaniu Listopadowym, walczyli o wolność i niepodległość. - To potem cały szereg kolejnych fal polskiej emigracji do Belgii z jednej strony, ale z drugiej to także walka żołnierzy generała Maczka o wyzwolenie kolejnych miast we Flandrii. To polska ofiara życia, która została oddana w czasie II wojny światowej za wolność społeczeństwa belgijskiego, za wolność Belgii jako państwa – przypomniał prezydent.

Jak zaznaczył, cieszy go, że ta pamięć jest cały czas żywa i powoduje dobrą współpracę pomiędzy naszymi narodami.

- Polska jest krajem bardzo dobrze znanym mnie i mojej żonie. Moja żona ma polskie korzenie. W Polsce czujemy się naprawdę jak w domu - powiedział Król Filip.  Dziękował prezydentowi i Polakom za przyjęcie w Polsce. - Cieszę się bardzo na naszą współpracę, która dotyczy wszelkich aspektów, wszelkich dziedzin życia - dodał belgijski monarcha.

Po rozmowach w Pałacu Prezydenckim belgijska Para Królewska złożyła wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W pierwszym dniu wizyty w Warszawie Król Filip spotka się również z marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską, a także weźmie udział w seminarium "Innovation in Life Sciences" w siedzibie Polskiej Akademii Nauk.

Późnym popołudniem we wtorek w belgijskiej ambasadzie zaplanowano podpisanie umów pomiędzy przedsiębiorcami i instytucjami naukowymi. Wieczorem belgijska Para Królewska weźmie udział w oficjalnym obiedzie wydawanym przez prezydenta Dudę i Pierwszą Damę. W środę Para Królewska wyda przyjęcie na cześć polskiej Pary Prezydenckiej.

Także środę Król Belgów spotka się z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem oraz złoży wizytę w przedsiębiorstwie La Lorraine Polska w Nowym Dworze Mazowieckim. La Lorraine to belgijska firma zajmująca się produkcją pieczywa. 

W drugim dniu wizyty król Belgów i prezydent Duda spotkają się z inwestorami. Po południu Para Królewska odwiedzi Centrum Edukacji Przyrodniczo - Leśnej Lasów Miejskich, gdzie przewidziane jest sadzenie pamiątkowych buków. Następnie król Belgów weźmie udział w seminarium na temat mobilności polskich i belgijskich studentów na Uniwersytecie Warszawskim, a także w seminarium "Sukcesy, które umacniają więzi: współpraca polsko-walońska".

Z kolei Królowa Belgów i Pierwsza Dama we wtorek odwiedzą Muzeum Chopina w Warszawie. W środę m.in. złożą wizytę w liceum im. Goethego w Warszawie i wezmą udział w konferencji "Przyjmowanie małego dziecka w żłobkach i przedszkolach. Wsparcie rozwoju autonomii dziecka". Królowa Matylda odwiedzi też Muzeum Historii Żydów Polskich.

W czwartek para królewska w towarzystwie pary prezydenckiej zwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Źródło: inf. własna, PAP

  • fot. Andrzej Hrechorowicz
    fot. Andrzej Hrechorowicz
  • fot. Andrzej Hrechorowicz
    fot. Andrzej Hrechorowicz
  • fot. Andrzej Hrechorowicz
    fot. Andrzej Hrechorowicz