97. rocznica ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

26.10.2015

97. rocznica ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

W poniedziałek (26.10) odbyły się obchody 97. rocznicy ustanowienia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Uczestniczył w nich szef BBN minister Paweł Soloch. Uroczystości rozpoczęły się od podniesienia na maszt flagi Szefa SG WP oraz złożenia wiązanki kwiatów i zapalenia znicza przed tablicą pamiątkową śp. generała Franciszka Gągora.

 • fot. SGWP
  fot. SGWP
 • fot. SGWP
  fot. SGWP
 • fot. DKS MON
  fot. DKS MON
 • fot. SGWP
  fot. SGWP
 • fot. SGWP
  fot. SGWP

- Mija 97 lat od przełomowych wydarzeń jesieni 1918 roku. To niespełna wiek trudnej, pełnej dramatycznych zwrotów polskiej historii. Zmieniały się warunki polityczne i społeczno-ekonomiczne Polski. Zmieniały się granice i ustrój Rzeczypospolitej. Przeobrażały się struktury i nazwa naszej instytucji. Jednak Sztab Generalny Wojska Polskiego zawsze pozostawał podmiotem o znaczeniu państwowym. Znaczenie i waga podejmowanych wyzwań czy rozpatrywanych spraw, dotyczyły obronności oraz polskiej racji stanu. - powiedział zwracając się do zebranych generał Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Dodał, że - Siła współczesnego sztabu opiera się na trwałości i stabilności struktury, ale bezwzględnie najważniejszy jest potencjał ludzki. To właśnie ludzie stanowią intelektualny, merytoryczny i doświadczony walor.

W trakcie uroczystego apelu na dziedzińcu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, minister Paweł Soloch w asyście szefa Sztabu Generalnego WP, wręczył odznaczenia państwowe i resortowe sześciu oficerom (Wojskowy Krzyż Zasługi z Mieczami – ppłk Artur Stopka, Wojskowy Krzyż Zasługi – ppłk Jacek Łyczko, ppłk Mariusz Wojtaszewski, złoty Medal za Długoletnią Służbę – płk Leszek Jankowiak, srebrny Medal za Długoletnią Służbę – mjr Andrzej Skubisz, Gwiazda Afganistanu – płk Bogdan Dawidczak).

Wręczone zostały też medale resortowe, odznaki pamiątkowe i dyplomy wyróżniającej się kadrze oraz żołnierzom obchodzącym jubileusz swojej służby. Uhonorowani zostali także niedawni zwycięzcy zawodów strzeleckich o puchar Szefa Sztabu Generalnego WP.

Podczas uroczystości w imieniu Zwierzchnika Sił Zbrojnych, głos zabrał minister Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który podkreślił, że „(…)wręczone przed chwilą odznaczenia i medale są najwyższym wyrazem uznania dla służby i pracy w Sztabie”.

„(…) Dzisiejsze święto przypada w drugim roku niezwykle istotnej reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. W tej reformie Sztab Generalny pełni istotną rolę” - zaznaczył minister Soloch. „Rola Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jest i będzie rolą kluczowa” - dodał na zakończenie wystąpienia.

Główną uroczystość poprzedziła msza św. odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, w intencji żołnierzy i pracowników Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Podczas zbiórki nie zabrakło żołnierzy rezerwy, byłych pracowników Sztabu Generalnego. Tradycyjnie, w obchodach święta Sztabu Generalnego WP uczestniczyli akredytowani w Polsce attaches wojskowi.

Rocznicowe obchody zwieńczyła defilada kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

Źródło: SGWP, inf. własna