Dziś pierwsza wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

28.10.2015

Dziś pierwsza wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Paryżu

O dialogu polsko-francuskim, także w formacie Trójkąta Weimarskiego oraz o zbliżającym się szczycie klimatycznym będzie rozmawiał w środę w Paryżu prezydent Andrzej Duda. Podczas jednodniowej wizyty spotka się z prezydentem Francji Francois Hollande`em i Polonią. Prezydentowi towarzyszy szef BBN minister Paweł Soloch oraz minister Krzysztof Szczerski.

- Prezydent spotka się na rozmowie w cztery oczy z prezydentem Hollande`em, a także na roboczym lunchu z prezydentem i premierem (Manuelem Vallsem) - powiedział dziennikarzom prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Dodał, że wizyta w Paryżu odbywa się na zaproszenie prezydenta Francji. Zaplanowano także spotkania z przewodniczącymi Zgromadzenia Narodowego Francji i Senatu.

Krzysztof Szczerski podkreślił, że to pierwsza wizyta zagraniczna prezydenta po wyborach parlamentarnych, "w nowej sytuacji politycznej w Polsce". - Czas jest bardzo dobry. Będzie można podjąć pełny program spraw i bilateralnych polsko-francuskich, i natowskich, i unijnych, także w kontekście pakietu klimatycznego - powiedział minister. Zaznaczył, że Francja jest dla Polski jednym ze strategicznych partnerów w polityce europejskiej.

Jak powiedział Krzysztof Szczerski, prezydent traktuje wizytę w Paryżu jako początek konkretnego dialogu o interesach i wzajemnym postrzeganiu najważniejszych spraw w Europie i świecie. W tym kontekście wymienił: migrację, kryzys bliskowschodni, przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie, politykę wschodnią, politykę obronną w Europie w ramach NATO, pakiet klimatyczny, sprawy gospodarcze, rozwój energetyki w Polsce, bezpieczeństwo energetyczne. - Nie zawsze mamy w tych obszarach na starcie punkty zbieżne, ale we wszystkim mamy wspólne interesy - ocenił.

Zdaniem ministra, modernizacja polskiej armii i polskiej energetyki należą do "katalogu obopólnych interesów, które powodują, że trzeba się też wzajemnie otwierać na polityczny dialog".

Minister Szczerski zaznaczył, że prezydent jest zainteresowany podtrzymaniem dialogu polsko-francuskiego w formacie Trójkąta Weimarskiego na najwyższym szczeblu. - Dawno nie było szczytu Trójkąta Weimarskiego. Prezydent będzie apelował w Paryżu, by przywrócić ten rytm spotkania na szczycie - powiedział.

Prezydencki minister poinformował, że w sprawie zaplanowanego na grudzień w Paryżu szczytu klimatycznego prezydent Duda będzie pytał prezydenta Hollande'a o szanse na globalne porozumienie podczas tego spotkania. Na osiągnięcie porozumienia, które - jak powiedział minister Szczerski - będzie angażowało wszystkie strony emitentów gazów cieplarnianych. - Szczyt będzie miał sens, jeśli zaangażuje wszystkich w realną odpowiedzialność, a polskiej gospodarce i Europie nie przyniesie negatywnych skutków w postaci utraty konkurencyjności czy utraty poziomu bezpieczeństwa energetycznego - zaznaczył.

Późnym popołudniem w środę prezydent spotka się w Muzeum Curie z polskimi uczonymi i wnukami Marii Skłodowskiej-Curie. Wieczorem podczas spotkania z Polonią Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe. Zaplanowano wystąpienie prezydenta. Minister Szczerski powiedział, że podczas spotkania z Polonią odbędzie się koncert finalisty tegorocznego konkursu chopinowskiego Szymona Nehringa, który do Paryża udaje się z polską delegacją.

Krzysztof Szczerski powiedział, że prezydent złoży kwiaty pod tablicą Solidarności w Paryżu, a także odwiedzi polską misję katolicką.

 

Źródło: PAP, inf. własna